Tak wynika z raportów:  „Rule of Law Index” amerykańskiej organizacji pozarządowej „The World Justice Project” oraz raportu Komisji Europejskiej „The European Justice Scoreboard”, na które powołuje się Ministerstwo Spraiwedliwości.
 W raporcie  „Rule of Law Index” prezentowane są dane z 97 państw świata (stanowiących 90 proc. populacji świata) w ośmiu głównych wymiarach praworządności, tj.:
1)   ograniczone kompetencje rządu,
2)   brak korupcji,
3)   porządek i bezpieczeństwo,
4)   prawa podstawowe,
5)   przejrzystość administracji,
6)   egzekucja prawa,
7)   wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych,
8)   wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych.

Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znalazła się w poszczególnych kategoriach na miejscu: 10 – ograniczone kompetencje rządu, 13 – brak korupcji, 13 – porządek i bezpieczeństwo, 5 – prawa podstawowe, 14 – przejrzystość administracji, 11 – egzekucja prawa, 13 – wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych, 9 – wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych.
 
Raport powstał na podstawie przeprowadzonych przez ekspertów ze wszystkich dziedzin prawa, ankiet w 97 krajowych systemach prawnych. Organizacja „The World Justice Project” jest jedną z najbardziej znanych instytucji na świecie, propagujących rozwój praworządności. Jak podkreśla w swoim komunikacie MS, cieszy się ona autorytetem nie tylko w kręgach akademickich, ale również władz państwowych, organów wymiaru sprawiedliwości, ekspertów z dziedziny prawa, liderów biznesu, urzędników i obywateli poszczególnych państw. - Corocznie publikowany „Rule of Law Index” pobudza dyskusję i aktywizuje działania dla poprawy praworządności na całym świecie - czytamy w opracowaniu resortu..
          
Z kolei Komisja Europejska przygotowała opracowanie „The European Justice Scoreboard”, ponieważ skuteczne systemy wymiaru sprawiedliwości mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. Zebrano w nim w sposób obiektywny, wiarygodny i porównywalny dane ze wszystkich państw członkowskich na temat funkcjonowania ich wymiarów sprawiedliwości. Podkreślono, że poprawa jakości, niezależności i efektywności sądownictwa stanowi cel Unii Europejskiej dążącej do przywrócenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Opracowanie koncentruje się głównie na tych parametrach, które przyczyniają się do wzrostu koniunktury i inwestycji, w szczególności analizuje wskaźniki efektywności w rozpoznawaniu spraw cywilnych i handlowych. Obejmuje też sądownictwo administracyjne, również odgrywające ważną rolę w gospodarce, zwłaszcza w sporach przedsiębiorców z organami podatkowymi, czy też instytucjami decydującymi o regulacjach administracyjnych.
 
Raport prezentuje szczegółowe porównanie danych z poszczególnych państw członkowskich. Zgromadzone statystyki pokazały, iż Polska znalazła się w pierwszej piątce państw charakteryzujących się krótkim czasem rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych. Podkreślono, że w tego typu sprawach w sądach polskich przeciętnie w skali roku liczba spraw, które wpływają jest równa liczbie spraw załatwianych.
 
Raporty są dostępne na stronach internetowych: http://worldjusticeproject.org/ i http://ec.europa.eu/justice/effective-justice/.