To reakcja na zapowiedź Zarządu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), że chce wykluczyć z organizacji polską Krajową Radę Sądownictwa. W czwartek przekazano KRS informację, że zajmie się tym posiedzenie plenarne ENCJ 17 września w Bukareszcie. - Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej ENCJ.

Czytaj: Krajowa Rada Sądownictwa może być usunięta z europejskiej sieci >>

- Z rozczarowaniem przyjąłem informację o rekomendacji zarządu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa dotyczącej zawieszenia Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji. W mojej ocenie, dotychczasowa, zaledwie czteromiesięczna działalność nowego składu Rady nie uzasadnia podejmowania tak drastycznych środków - napisał w opublikowanym w piątek oświadczeniu sędzia Mazur.

Jego zdaniem, członkostwo w ENCJ, "którą w 2004 r. zakładaliśmy wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami", ma przede wszystkim charakter prestiżowy, a organizacja ta jest dodatkowym forum współpracy międzynarodowej. - Udział w pracach ENCJ nie ma jednak bezpośredniego znaczenia dla działalności Krajowej Rady Sądownictwa. Nie wpływa również w żaden sposób na codzienną pracę sądów. Aktywne członkostwo w tej organizacji nie uchroniło polskiego sądownictwa przed nieefektywnością i przewlekłością, nie doprowadziło również do postulowanej powszechnie reformy wymiaru sprawiedliwości. W tym sensie, ewentualne zawieszenie Rady w prawach członka ENCJ, a nawet wykluczenie z tej organizacji nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu.

Jednak przewodniczący stwierdza, że Krajowa Rada Sądownictwa jest otwarta na dialog z jej zagranicznymi partnerami, jest również gotowa do prowadzenia rzetelnej debaty o stanie sądownictwa w Polsce i innych państwach.