Zwiększenie szans i udziału MSP w zamówieniach publicznych, a także nowe kryteria oceny ich ofert - to główne założenia „Nowego podejścia do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój”. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki został 8 kwietnia br. przyjęty przez Radę Ministrów.

Zapisany w dokumencie opracowanym przez MG nowoczesny system zamówień publicznych zakłada przede wszystkim zwiększenie udziału małych i średnich firm w rynku zamówień publicznych, poprzez zastosowanie przejrzystych procedur oraz doradztwo i szkolenia w tym zakresie. Ponadto upowszechnienie narzędzi elektronicznych, m.in. e-podpisu, uprości udzielanie zamówień publicznych. Resort gospodarki chce również zwiększyć udział rozwiązań innowacyjnych w zamówieniach publicznych. Propozycja MG pozostawia firmom dużo swobody w przedstawianiu nowoczesnych pomysłów. Do tej pory przy udzielaniu zamówień publicznych często stosowano kryterium najniższej ceny, a nie innowacyjności oferowanych przez przedsiębiorców produktów (Produkt=wyrób+usługa).

Przy ocenie oferty potencjalnego wykonawcy w większym stopniu powinny być brane pod uwagę także kryteria ekologiczne i społeczne. Na większe szanse otrzymania zamówienia mogą liczyć dostawcy którzy w swoich ofertach uwzględnią proekologiczne produkty lub sposób wytwarzania. Większe szanse na zamówienia publiczne będą mieć także firmy, które kierują się zasadami społecznej odpowiedzialności w biznesie, np. zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Treść dokumentu ( .pdf )

Dokument pn. „Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój” opracowało Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych. Efektem przyjęcia dokumentu przez Radę Ministrów będzie opracowanie szczegółowego planu działań, realizującego nowe podejście do zamówień publicznych.

Oficjalne źródło - Ministerstwo Gospodarki