To skutek kończącego się procesu migracji ksiąg wieczystych, co oznacza konieczność stopniowego wygaszania pracy Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych.
Jak przypomina resort sprawiedliwości, migracja ksiąg wieczystych jest to przenoszenie treści dotychczasowych ksiąg wieczystych (prowadzonych w postaci papierowej) do postaci elektronicznej i umieszczanie tak przekształconych ksiąg w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Proces ten jest wykonywany w 11 Ośrodkach Migracyjnych Ksiąg Wieczystych znajdujących się na terenie kraju.
Ośrodki mają zakończyć funkcjonowanie do końca 2014 r. Na bazie dotychczasowych OMKW planuje się utworzenie cywilnych właściwych do rozpoznawania spraw z zakresu Elektronicznego Bankowego Tytułu Egzekucyjnego oraz Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Wykorzystując uwalniane zasoby kadrowe planuje się także utworzenie Ośrodków Zarządzania Informacją, których podstawowym zadaniem będzie obsługa transkrypcji e-protokołu oraz wsparcie użytkowników systemów informatycznych działających w sądach powszechnych oraz Ministerstwie Sprawiedliwości.
Z informacji MS wynika, że w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych znajduje się 18. 904 tys. ksiąg, z czego 14.710 tys. jest już zmigrowanych. Wedle danych z początku września 2013 r. do zmigrowania pozostało jeszcze 79 Wydziałów Ksiąg Wieczystych w sądach rejonowych i około 1.100 000 ksiąg wieczystych. Na stronie internetowej resortu sprawiedliwości znajduje się aktualny wykaz zinformatyzowanych wydziałów ksiąg wieczystych z zaznaczeniem tych, w których zakończono proces migracji ksiąg papierowych do postaci elektronicznej.