- Jednym z elementów przeprowadzanej właśnie reformy więziennictwa jest reforma więziennej służby zdrowia. Dodatkowe środki finansowe, a także intensywne działania podejmowane m.in. w celu zwiększenia liczby personelu medycznego już przynoszą efekty - powiedział we wtorek minister w Szczecinie.
W tamtejszym Areszcie Śledczym poszerzono Oddział Psychiatrii Sądowej o 29 miejsc (łącznie jest 58 miejsc) - zarówno leczniczych, jak i tzw. obserwacyjnych (przeznaczonych do prowadzenia obserwacji sądowo-psychiatrycznych). W związku z tym, zatrudniono także profesjonalną kadrę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną oraz zakupiono wysokospecjalistyczny aparat do wykonywania badań rejestrujących zapis pracy mózgu (EEG). - Dostrzegając istotny problem zdrowia psychicznego osadzonych w placówkach penitencjarnych, w 2010 r. pozyskano do pracy w Służbie Więziennej 50 psychiatrów - przypomniał Krzysztof Kwiatkowski. - To nie wszystko. Dodatkowe 5 mln zł, przekazane w tym roku więziennej służbie zdrowia, pozwoliły usprawnić nadzór medyczny w jednostkach penitencjarnych. Zawarto 515 umów z lekarzami - dodał minister.
Według Krzysztofa Kwiatkowskiego, wszystko to umożliwi objęcie stosowną opieką medyczną osadzonych wymagających pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.
- Usprawni także przebieg procesów karnych, które wymagają wydania orzeczeń sądowo-psychiatrycznych - powiedział minister.
Dzięki większym możliwościom w zakresie diagnostyki i terapii, w Oddziale Psychiatrii Sądowej w Areszcie Śledczym w Szczecinie, oprócz leczenia farmakologicznego prowadzone są również intensywne oddziaływania terapeutyczne. Ma to ogromny wpływ na skuteczność leczenia. Oddział jako pierwszy w Polsce prowadzi terapię zajęciową, która ma na celu rehabilitację osób psychicznie chorych, a także poprawę kondycji psychicznej innych osadzonych. Zdaniem szefa resortu, tego typu działania znacznie zwiększają szanse osób opuszczających placówki penitencjarne na poprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.