Udział w spotkaniu 25 czerwca br. wezmą Jacek Czaja były wiceminister sprawiedliwości, obecnie sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, dr Sylwia Kotecka z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Bartosz Pilitowski prezes fundacji Court Watch Polska.
Na świecie od kilkunastu lat nowe technologie coraz szerzej wykorzystywane są w wymiarze sprawiedliwości. W Holandii na przykład stosowane jest zintegrowane oprogramowanie, które nie tylko daje możliwość szybkiego dostępu do informacji i porad prawnych, ale także umożliwia obywatelom samodzielne obliczenie terminów w postępowaniu, opłat sądowych, odsetek czy alimentów. Sędziowie mają do dyspozycji programy, które zarządzają postępowaniami. W Niemczech działa system umożliwiający wysyłanie dłużnikom drogą elektroniczną upomnień.
W Stanach Zjednoczonych, które od lat są liderem nowych technologii w służbie wymiaru sprawiedliwości, rozpowszechnione są na przykład aplikacje, które pozwalają rozwiązywać spory on-line, za pomocą domowych komputerów, są także programy, które pozwalają obywatelom bez pomocy prawnika określić swój problem prawny, identyfikować prawne możliwości rozwiązania go oraz generować pisma urzędowe i procesowe.
Jednak co raz częściej padają pytania o to, czy nowe technologie nie niosą nowych zagrożeń, takich jak odhumanizowanie orzecznictwa, obniżenie jego jakości czy też upublicznienie danych i informacji wrażliwych.
W Polsce od kilku lat stopniowo wprowadzane są elektroniczne narzędzia mające wspomagać postępowania sądowe. Od czterech lat działa tak zwany e-sąd w postępowaniu upominawczym. Te pierwsze doświadczenia przyniosły sporo problemów dla obywateli. W przeszłości zdarzały się przypadki, że Polacy pozywani byli bezpodstawnie, bo na przykład ich długi były przedawnione albo w ogóle nie istniały. Czy w Polsce wykorzystanie nowych technologii to wciąż przyszłość czy już teraźniejszość?
Czy nowe technologie w sądownictwie mogą być pomocne dla obywateli, czy mogą ułatwić im dostęp do wymiaru sprawiedliwości i skrócić czas postępowań sądowych?
A może są użyteczne jedynie dla sędziów, adwokatów i prokuratorów, a dla obywateli tworzą nowe wyzwania i zagrożenia?
Na te i inne pytania dotyczące wykorzystania systemów komputerowych w polskim sądownictwie odpowiedzą uczestnicy dyskusji "E-sądy - szansa czy zagrożenie dla obywateli?". - Bartosz Pilitowski, socjolog, założyciel i obecny prezes Fundacji Court Watch Polska.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Schimanek, ekspert Instytutu Spraw Publicznych. Spotkanie odbędzie się w Warszawie w Barze Szósta Po Południu, ul. Szpitalna 5 , o godz. 11.30.