A pytanie takie postawił ministrom rzecznik praw obywatelskich, który wskazał na problem nieadekwatności przepisów dotyczących warunków i sposobu dokonywania badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie kierującego pojazdem lub innej osoby. Było to przedmiotem wystąpienia Rzecznika do ministra zdrowia. W odpowiedzi z 10 listopada 2015 r. minister podzielił pogląd RPO, co do potrzeby uregulowania tego zagadnienia w sposób jednoznaczny na poziomie ustawowym. Wskazał jednocześnie, że inicjatorem zmian do ustawy - Prawo o ruchu drogowym powinien być minister spraw wewnętrznych i administracji.
W tej sytuacji Rzecznik zwrócił się do MSWiA o przedstawienie stanowiska. W odpowiedzi minister poinformował, że po wydaniu przez ministra zdrowia nowego rozporządzenia z 11 grudnia 2015 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie problem zasygnalizowany przez Rzecznika został częściowo rozwiązany. Przyznał jednocześnie, że w jego ocenie istnieje potrzeba doprecyzowania przepisów dotyczących tej materii, jednakże jako właściwego do podjęcia inicjatywy w tym zakresie wskazał ministra zdrowia, który powinien przedsięwziąć odpowiednie działania zmierzające do nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W tej sytuacji Rzecznik rozważa podjęcie dalszych działań zmierzających do ustalenia, który z ministrów powinien podjąć działania w celu ujednoznacznienia obowiązków osób kierujących pojazdami i uprawnień policjantów w zakresie prewencyjnych badań na zawartość alkoholu w organizmie.
Żaden minister nie chce uregulować zasad badania krwi kierowców
Dwaj ministrowie spraw wewnętrznych i zdrowia przyznają, że potrzebne jest doprecyzowanie w ustawie przepisów o badaniu zwartości alkoholu we krwi kierowców. Wskazują jednak wzajemnie na siebie w odpowiedzi na pytanie o to, kto ma przygotować taki projekt.