To przełomowe zabezpieczenie w sprawie Izby, która orzeka m.in. o ważności wyborów - oceniają sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich" Iustitia". 

Czytaj teżSędzia Żurek: W Sądzie Najwyższym doszło do czynów zabronionych >


Dwie skargi nadzwyczajne ministra

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył w sprawie sędziego Waldemara Żurka dwie skargi nadzwyczajne (które rozpoznaje właśnie Izba Kontroli) kwestionujące prawomocne, korzystne wyroki zapadłe w jego sprawach. Obie skargi dotyczą prywatnych spraw sędziego Żurka.

Czytaj w LEX: Żurek Waldemar, Czy sama Konstytucja wystarczy, by obronić niezawisłość sędziów i niezależność sądów? >>>

 

 

Trybunał uznał, że Izba Kontroli powołana przez neo-KRS nie spełnia wymogów niezwisłego i bezstronnego sądu ustanowionego ustawą (zgodnie z art. 6 Konwencji). W związku z tym Izba nie może zająć się żadną ze skarg złożonych przez min. Ziobrę w sprawie sędziego Żurka. Do czasu rozpoznania sprawy przez Trybunał żadna decyzja merytoryczna w żadnej z tych spraw nie może zostać podjęta. Pełnomocnikami sędziego są adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram oraz Maria Ejchart-Dubois.

Czytaj w LEX: Sytuacja polskiego wymiaru sprawiedliwości (spór o praworządność) - zestawienie kluczowego orzecznictwa polskiego >>>

Sprawdź w LEX: TSUE rozstrzygnął sprawę sędziego Żurka. Omówienie wyroku TS z dnia 6 października 2021 r., C-487/19 (W.Ż.) >>>

Zdaniem "Iustitii" Trybunał zablokował rozpoznanie przez Izbę Kontroli SN  skarg Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce przy jej pomocy uderzyć w sędziego Waldemara Żurka.

Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie był rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa do 2018 roku. Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sadownictwa do 2018 r. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego "Themis". Ma wytoczonych ponad 15 spraw dyscyplinarnych z powodu krytyki zmian w sądownictwie.