To efekt decyzji podjętych podczas posiedzenia komisji 6 czerwca , kiedy zajmowała się ona zgłoszonymi kandydaturamipod względem formalnym.
Komisja stwierdziła wtedy, że spośród 19 kandydatur na ławników SN, które wpłynęły w terminie do Kancelarii Senatu, wymogi formalne spełnia 15. Natomiast w przypadku dwóch zgłoszeń - spośród 15, które nie miały uchybień formalnych - senackie biuro legislacyjne wskazało na "uchybienia materialno-prawne", które powinny zostać usunięte, jeśli kandydatury tych osób miałyby być brane pod uwagę w wyborze ławników. Chodziło o to, że te osoby są już ławnikami w sądach powszechnych - warszawskim sądzie okręgowym i tarnowskim sądzie rejonowym. A zgodnie z ustawą o SN ławnicy w sądach powszechnych nie mogą być kandydatami na ławników w SN. Te dwie osoby powinny więc do posiedzenia komisji 26 czerwca przedstawić oświadczenia o rezygnacji z funkcji ławników sądów powszechnych.

Po posiedzeniu komisji 6 czerwca marszałek Senatu miał zasięgnąć od Komendanta Głównego Policji informacji o kandydatach, których zgłoszenia spełniły wymogi formalne, i przekazać uzyskane informacje do komisji.

Jak zapowiada przewodniczący komisji, kandydaci są zaproszeni na posiedzenie komisji w celu przeprowadzenia z nimi bezpośredniej rozmowy. Senator Mamątow dodał, że więcej informacji na temat planowanego wysłuchania kandydatów i tego, czy wpłynęły już informacje od marszałka Senatu uzyska w najbliższą środę, gdy komisja ma zaplanowane jedno z posiedzeń, a on spotka się z jej sekretariatem.

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, która obowiązuje od 3 kwietnia br., ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Termin na wybór przez Senat ławników SN upływa 3 lipca. W planie najbliższego posiedzenia Senatu przewidzianego od 27 do 29 czerwca - jak wynika z informacji na stronie Senatu - przewidziano punkt dotyczący wyboru ławników.

Komisja 26 czerwca oceniać będzie tylko 15 kandydatur, a ponieważ liczba ławników w SN określona została przez I prezes tego sądu na 36, to prawdopodobnie w późniejszym czasie potrzebny będzie wybór uzupełniający.


Elementy metodyki pracy sędziego w sprawach karnych
>>

 
X

Sąd Najwyższy


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd Najwyższy? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>