- Do połowy maja, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, pojawią się propozycje legislacyjne, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych, a jednym z elementów będzie danina solidarnościowa - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę Sejm uchwalił ustawę, która zakłada, że renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca. Zmiana ta realizuje postulat protestujących w Sejmie rodziców dorosłych niepełnosprawnych.

Także w środę Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zakłada ona wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Według autorów ustawy, przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie ok. 520 zł oszczędności.
Miała ona spełnić drugi postulat protestujących, ale oni tego nie uznają. Nadal oczekują dodatku rehabilitacyjnego w postaci 500 zł gotówki. Propozycję rządu nazywali "manipulacją" i podkreślali, że oczekują "żywej gotówki", nie zaś świadczeń rzeczowych. I zapowiadają dalszy prostest w Sejmie.

LEX Pomoc Społeczna>>

Tymczasem w Miisterstwie Finansów trwają prace nad "daniną solidarnościową", która miałaby być przeznaczona na nowe świadczenia dla niepełosprawnych. Wstępne zapowiedzi mówiły, że byłby to podatek płacony przez osoby zarabiające powyżej 300 tys. zł rocznie. Szczegóły nie są znane, ale minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że projekt być może zostanie przedstawiony jeszcze w tym tygodniu.