Zdaniem eksperta proponowane przez Ministerstwo Gospodarki nowe Prawo działalności gospodarczej ma przywrócić równowagę między administracją a biznesem. Niemal 60-stronicowy projekt założeń tzw. Konstytucji dla przedsiębiorców zawiera wiele korzystnych propozycji.
Czytaj: Rząd ma założenia nowego prawa o działalności gospodarczej>>>
- Czytając ten dokument ma się jednak wrażenie, że większość z nich znajduje odbicie w przepisach, które już dziś obowiązują – chociażby zasada praworządności czy zasada, zgodnie z którą „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Niestety w praktyce rodzimej biurokracji ta ostatnia reguła brzmi dokładnie przeciwnie: „co nie jest dozwolone, jest zakazane”. Czy kolejna ustawa – tym razem Prawo działalności gospodarczej – zmieni mentalność i praktykę postępowania urzędników? - zastanawia się Arkadiusz Pączka.
Jego zdaniem słuszne założenia do Prawa działalności gospodarczej będą musiały zostać przekute w normy prawne. Dopiero mając do dyspozycji normy, zakodowane w przepisach, będzie można dokonać kompleksowej oceny projektowanych zmian. - Dziś poruszamy się w sferze dobrych pomysłów i zapewnień o tym, że – po raz kolejny – urzędnicy chcą przychylić nieba przedsiębiorcom. Okres wyborczy sprzyja tego typu sytuacjom i dlatego ostrożnie podchodzimy do zapowiadanej „rewolucji”. Trzymamy natomiast za słowo Panią Premier Ewę Kopacz, która z uchwalenia Prawa działalności gospodarczej uczyniła jedną z głównych obietnic swojego exposé. Nie ulega bowiem wątpliwości to, iż zmiany w otoczeniu prawno-regulacyjnym są przez przedsiębiorców pożądane, a ograniczenie biurokracji przyczyni się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego oraz stworzenia nowych miejsc pracy - czytamy w opinii Pracodawców RP.
Za dużo biurokracji w prawie o działalności gospodarczej?
Obowiązujące od 10 lat przepisy nowelizowano wiele razy, lecz zmiany zamiast ułatwiać, komplikowały prowadzenie działalności gospodarczej. Dziś ustawa jest wyrazem tryumfu biurokracji nad przedsiębiorcami uważa Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.