Z opublikowanego w piątek po południu komunikatu wynika, że minister zwrócił się także do prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia, który sprawuje nadzór administracyjny nad komornikiem, który przeprowadzał eksmisję 20 maja br., o informacje dotyczące przyczyn eksmisji, w związku z którą miało dojść do tragedii, a także ewentualnych skarg na czynności egzekucyjne podejmowane przez tego komornika.
- Jako Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do Prokuratury Regionalnej w Krakowie o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa, by wyjaśnić okoliczności tego tragicznego zdarzenia i prawidłowość działań komornika – czytamy w komunikacie.

Na zdarzenie zareagowała też Krajowa Rada Komornicza, która w opublikowanym oświadczeniu stwierdza, że środowisko zawodowe komorników jest głęboko wstrząśnięte zdarzeniem, do którego doszło  w Krakowie. - Według poczynionych ustaleń dotychczasowy przebieg postępowania mającego na celu eksmisję 57-letniego mieszkańca lokalu nie wskazywał na możliwość tak tragicznego epilogu. W toku zaplanowanych na dzisiaj czynności dłużnik miał dobrowolnie opuścić zajmowany lokal - czytamy w oświadczeniu.
Jednak zdaniem samorządu komorniczego przed zakończeniem śledztwa nieuprawnione jest sugerowanie bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między zapowiedzianą wizytą komornika a targnięciem się na swe życie przez osobę eksmitowaną.
- Jednakże tragedia ta zmusza do zastanowienia się nad tym co zrobić by w przyszłości móc zapobiec tak desperackim krokom dłużników. Z całą pewnością należy rozważyć obligatoryjną pomoc psychologiczną, poprzedzającą każde postępowanie eksmisyjne, w najlepiej pojętej trosce o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w ten traumatyczny proces osób - stwierdzają komornicy w swoim oświadczeniu.

 

Dowiedz się więcej z książki
Status ustrojowy i procesowy komornika sądowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł