Wiceminister Bogdan poinformował, że Ministerstwo Gospodarki przygotowało Program działań na rzecz wspierania elektronicznego handlu i usług. - W jego ramach będziemy m.in. koordynować prace legislacyjne i organizacyjne służące zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji elektronicznych oraz rozwojowi nowoczesnych systemów płatności - dodał. Jego zdaniem działania te powinny zwiększyć zaufanie obywateli i przedsiębiorców do transakcji przeprowadzanych w sieci. - Pomimo że niemal 5 mln osób posiada elektroniczne konta bankowe, przelewy on-line stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich przelewów bankowych - podkreślił.

Wyzwania dla handlu elektronicznego

Zdaniem wiceministra Bogdana jedną z przeszkód, które stoją na drodze wdrażania przez firmy technologii IT, jest niska świadomość przedsiębiorców na temat korzyści płynących z handlu elektronicznego oraz brak wiedzy, co do sposobów jego prowadzenia. - Odpowiedzią na to będą platformy elektroniczne, które powstaną w ramach Programu. Zgromadzą one wiedzę i narzędzia informatyczne niezbędne do prowadzenia handlu elektronicznego - podkreślił. Dodał, że będą tam również dostępne informacje na temat przepisów prawnych i instrumentów wsparcia przedsiębiorców.
Za przeszkodę uznał również zbyt małą dostępność środków finansowych. - Mam nadzieję, że na zmianę tego stanu będzie miał wpływ Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego do rozdysponowania mamy ponad 850 mln euro na wdrażanie innowacji - dodał.
Wiceminister Bodgan wyraził również nadzieję, że rozwiązania te pozwolą Polsce osiągnąć w krótkim czasie poziom europejski. - W 2007 r. tylko 9 proc. firm sprzedawała swoje produkty przez Internet (średnia dla UE wynosi 15 proc.), z kolei zamówienia przez Internet składało zaledwie 16 proc. (średnia dla UE to 25 proc.) - podkreślił. Dodał także, że resort gospodarki zamierza podjąć działania na rzecz wprowadzenia nowych usług certyfikujących w zakresie podpisu elektronicznego m.in. pieczęć elektroniczną.

Program działań na rzecz wspierania elektronicznego handlu i usług na lata 2008-2010 przygotowywany został w Ministerstwie Gospodarki, jego głównym celem jest zwiększenie wykorzystania handlu elektronicznego w działalności gospodarczej.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki