Rozporządzenie określa koszty przeprowadzenia dowodu z opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów sporządzonej
na podstawie badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich przeprowadzonych przez nie więcej niż dwóch specjalistów. Wynoszą one, za każdą opiniowaną osobę, 15% kwoty bazowej dla zawodowych kuratorów sądowych. W przypadku gdy w wydawaniu opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów brało udział więcej niż
dwóch specjalistów, zryczałtowane koszty przeprowadzenia dowodu z opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów
zwiększa się o 5% kwoty bazowej.
W przypadku gdy w wydawaniu opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów brali udział specjaliści przeprowadzający badania z co najmniej czterech różnych dziedzin zryczałtowane koszty przeprowadzenia dowodu z opinii opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów zwiększa się o 10% kwoty bazowej (DZ. U. z 2015 r. , poz. 2190).

Zmiany mają związek m.in. z faktem, że Rodzinne Ośrodki Diagnostyczno-Konsultacyjne (tzw. RODK-i) - powołane do wydawania opinii w sprawach nieletnich - opiniowały również sprawy rodzinne i opiekuńcze.

Pod koniec października kwestię uprawnień RODK-ów do wydawania dla sądów opinii m.in. w sprawach rozwodowych, o władzę rodzicielską czy ustalenie kontaktów z dzieckiem zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Jeszcze przed rozstrzygnięciem TK uchwalono ustawę o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów, w myśl której w miejsce RODK-ów powstaną opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów, które będą mogły zajmować się zarówno sprawami rodzinnymi oraz opiekuńczymi, jak i nieletnich. Ustawa ta wchodzi w życie z początkiem 2016 r.

"Sędziowie rodzinni od wielu lat zgłaszali potrzebę ustawowego umocowania Rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno–Konsultacyjnych w zakresie sporządzania opinii w sprawach rodzinnych. Dotychczasowe przepisy były niepełne i wymagały pilnych zmian" - powiedziała PAP sędzia Ewa Ważny, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Jak dodała, zdarzało się, że strony niezadowolone z orzeczenia kwestionowały opinie i wydane na ich podstawie orzeczenia sądów, powołując się na brak legalności działania RODK-ów.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł