W myśl tego przepisu naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny sankcja ta dotyczy jedynie kwot podatku naliczonego związanych z obrotem podlegającym rejestracji, a nie całej kwoty podatku naliczonego.
Kary za brak kas przewiduje zatem także kodeks karny skarbowy (k.k.s.). Zgodnie z art. 62 § 4 k.k.s. dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej jest przestępstwem skarbowym i jest zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych. Oznacza to, że sąd określa liczbę stawek dziennych i wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi 10, a najwyższa 720.
Podatnicy narażeni są również na odpowiedzialność na podstawie art. 60 § 1 k.k.s. W myśl tego przepisu nieprowadzenie wbrew obowiązkowi księgi zagrożone jest karą do 240 stawek dziennych. Księgami są także, zgodnie z art. 53 § 21 k.k.s., inne podobne urządzenia ewidencyjne, w szczególności zaś zapisy kasy rejestrującej.

Źródło: Rzeczpospolita