Do udziału w konkursie, który organizowany był po raz pierwszy zgłoszonych zostało 25 prac magisterskich z zakresu prawa, politologii, administracji, teologii, dziennikarstwa, filozofii, amerykanistyki, zarządzania, pedagogiki i resocjalizacji.
Komisję konkursową, której przewodniczyła prof. Ewa Łętowska nie przyznała żadnej nagrody. (nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie miało być miesięczne stypendium na zagranicznej uczelni oraz publikacja zwycięskiej pracy magisterskiej. Komisja wyróżniła trzy najlepsze prace magisterskie (kolejność jest alfabetyczna):

- pracę z pedagogiki pt. „Nieletni uchodźcy – analiza działań akulturacyjnych”, autorstwa Jakuba Błaszaka, napisaną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. Romana Lepperta. Punktem wyjścia pracy, jako jedynej wśród prac zgłoszonych do konkursu, jest osobiste doświadczenie autora - pobyt badawczy w austriackim ośrodku dla uchodźców. Uwagę Komisji zwróciło także ciekawe, porównawcze ujęcie poruszonego problemu.

- pracę z zakresu politologii pt. „Wybrane elementy polityki rodzinnej w Chińskiej Republice Ludowej”, której autorem jest Lidia Dąbrowicz-Wąsowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a promotorem pracy dr Tadeusz Kamiński. Pracę wyróżnia niezwykle interesujący temat oraz bardzo wszechstronnie przeprowadzona analiza. Niewątpliwie wymagało to dużego zaangażowania autorki, m.in. w poszukiwaniu źródeł i materiałów.

- pracę z dziedziny prawa pt. „O prawie i bioetyce, czyli dlaczego Polska nie ratyfikowała Europejskiej Konwencji Bioetycznej”, napisaną przez Magdalenę Reshef z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lasocika. Komisja doceniła wybór tematu pracy, dotykającego bardzo aktualnego zagadnienia, a także fakt  przeprowadzenia  w ramach pracy badań w środowisku studentów (badaniami objęci zostali studenci  prawa i medycyny).

Wyróżnione zostaną opublikowane na stronie internetowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autorzy otrzymają także zestawy książek dotyczących praw człowieka od wydawnictwa Wolters Kluwer.