Chodzi o sędziego Macieja Piotrowskiego  z Sądu Okręgowego w Szczecinie, który uwzględnił pod koniec lutego br. zażalenia na zatrzymanie i środki zapobiegawcze złożone przez byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i byłego zastępcę przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka. Prokuratora zarzuca im, że od października 2013 r. do września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego oraz na szkodę interesu prywatnego.

Czytaj: Zatrzymanie kolejnego b. przewodniczącego KNF i jego urzędników >>
 

Ponieważ na rozpatrzenie czekają kolejne zażalenia na tymczasowe aresztowanie zatrzymanych w ramach tej samej akcji byłych urzędników KNF, prokuratura złożyła wniosek o wyłączenie tego sędziego od rozpoznania tych zażaleń.

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala, powodem wyłączenia sędziego Piotrowskiego była "okoliczność związana z tym, iż w rozpoznanych uprzednio dotyczących Andrzeja J. i Wojciecha K. zawarł swoją ocenę prawną w zakresie postawionych ww. zarzutów oraz okoliczności związanych z ich zatrzymaniem i zastosowaniem środków zapobiegawczych, która jest bardzo zbliżona do pozostałych podejrzanych". - Zdaniem sądu, mogłyby wystąpić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności przy rozpoznawaniu kolejnych spraw. Zatem, aby taką sytuację wykluczyć, inny sędzia wyznaczony w drodze losowania uwzględnił wniosek prokuratury o wyłączenie sędziego Piotrowskiego od dalszego orzekania – dodał rzecznik.

 

 

Obrońca Andrzeja Jakubiaka Bartłomiej Jankowski powiedział po lutowej decyzji sądu w sprawie jego klienta, że w uzasadnieniu sąd wskazał, iż w jego ocenie Jakubiak nie dopuścił się żadnego czynu zabronionego, a jest to przesłanka niezbędna do tego, by zastosować jakiekolwiek środki zapobiegawcze.
A Wojciech Kwaśniak powiedział, że sąd "jasno stwierdził, że prokuratura w żaden sposób nie uprawdopodobniła jakichkolwiek działań, które by naruszały procedurę prawną ze strony mojej, czy pozostałych pracowników KNF ws. nadzoru nad SKOK Wołomin".
Zobacz procedury w LEX:

Wyłączenie sędziego (ławnika) z mocy postanowienia sądu - w trakcie trwania rozprawy >

Wyłączenie prokuratora na mocy postanowienia, ze względu na okoliczności wywołujące wątpliwości co do jego bezstronności >

Wyłączenie sędziego (ławnika, referendarza sądowego) z mocy postanowienia sądu - poza rozprawą >