Biuro Trybunału Konstytucyjnego informuje, że W październiku 2014 r. wizytę w Trybunale Konstytucyjnym i Sejmie RP złożyła sześcioosobowa delegacja (5 członków + osoba asystująca) Komisji Spraw Prawnych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Choć w chińskim systemie prawnym nie funkcjonuje sądownictwo konstytucyjne w kształcie znanym w Europie, to zakres obowiązków tej Komisji zbliża ją do organów kontroli konstytucyjności prawa. Należą do nich: 1) analizowanie i opiniowanie projektów ustaw pod kątem prawnym i konstytucyjnym, 2) prowadzenie konsultacji eksperckich i 3) badanie pod kątem zgodności z konstytucją prawodawstwa lokalnych kongresów ludowych, przepisów przyjmowanych przez Radę Państwową oraz ministerstwa rządu centralnego.
Podczas wizyty w Polsce, chińska delegacja gromadziła doświadczenia w związku z rozważaną w Chinach reformą procesu legislacyjnego oraz kompleksową regulacją prawa żywnościowego. Sędziowie TK zaznajomili gości z zasadami polskiego porządku konstytucyjnego, zaś do udziału w debacie na temat prawa żywnościowego Prezes TK zaprosił prof. dr hab. Małgorzatę Korzycką-Iwanow - Kierownika Pracowni Prawa Żywnościowego WPiA UW; kwestie te były także przedmiotem rozmów delegacji chińskiej z członkami Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP oraz Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej.
Na przełomie sierpnia i września 2015 r., na zaproszenie Komisji, pięciu sędziów TK –wiceprezes Stanisław Biernat, Leon Kieres, Marek Kotlinowski, Stanisław Rymar i Andrzej Wróbel - pojechało do Chińskiej Republiki Ludowej z czterodniową rewizytą (informacja na ten temat jest dostępna na stronie TK od VIII 2015 r.; sędziom towarzyszyła jedna osoba asystująca, odpowiedzialna za logistykę wizyty: przygotowanie materiałów do rozmów, przewiezienie i przygotowanie zwyczajowych podarunków, a także współpracę i tłumaczenia w kontaktach organizacyjnych z Gospodarzami).
Oba spotkania polsko-chińskie służyły popularyzowaniu wiedzy o polskim porządku konstytucyjnym, systemie prawa polskiego i polskim sądownictwie konstytucyjnym.
Wyjaśnienie, dlaczego sędziowie TK odwiedzili Chiny
Na przełomie sierpnia i września 2015 r., na zaproszenie parlamentarnej Komisji, pięciu sędziów TK wiceprezes Stanisław Biernat, Leon Kieres, Marek Kotlinowski, Stanisław Rymar i Andrzej Wróbel - pojechało do Chin z czterodniową rewizytą. Miały one na celu popularyzowaniu wiedzy o polskim porządku konstytucyjnym.