Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia to nowelizacja rządowa, której celem jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie rodzaje spraw, wszystkie rodzaje postępowań były objęte nagrywaniem. Chodzi o przebieg rozpraw, we wszystkich instancjach - mówił w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.
Zdaniem wiceministra Chmielewskiego dobrym przykładem są postępowania cywilne, które "pozwalają nam na to, żeby już w tym roku w pięciu apelacjach, a w przyszłym roku - praktycznie w całym kraju, nagrywać". Sale będą przystosowane, i to w każdym sądzie. A projekt nowelizacji w sprawach o wykroczenia ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od jego ogłoszenia. W związku z tym czas - zdaniem ministra - jest dobrze skorelowany i nie powinno być trudności z przygotowaniami technicznymi.
Jak zaznaczył min. Chmielewski nie jest możliwy co do zasady powrót do tradycyjnego sposobu zapisywania rozpraw.
- Ale musimy mieć pewność techniczną co do funkcjonującego systemu. Jednak awarie się zdarzają i nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że sąd nie będzie w ogóle pracował. Tylko i wyłącznie na tę okoliczność taka możliwość została zapisana, a nie jako zasada, która będzie mogła posłużyć do unikania prowadzenia postępowań wyjaśniał Chmielwski
Przypomniał te, że w Senacie trwają prace nad zmianami procedury umożliwiającymi rejestrację dźwięku i obrazu w postępowaniu karnym.
Większość posłów była zdania, że pojawienie się protokołu elektronicznego wzmocni precyzyjność przekazu sądowego w tym sensie, że będzie można też lepiej kontrolować pracę na salach rozpraw.
Wszystkie rozprawy będą nagrywane
W tym roku w pięciu apelacjach cywilnych, a w przyszłym roku - praktycznie w całym kraju, sądy będą nagrywać rozprawy. Protokół elektroniczny za pół roku zacznie funkcjonować w sprawach o wykroczenia - poinformował min. Stanisław Chmielewski.