Dwóch wspólników spółki cywilnej od marca 2000 r. do maja 2001 r. nie opłacało składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za swoich pracowników. Firma popadła w kłopoty co spowodowało, że z pracy zwolnieni zostali wszyscy jej pracownicy bez wypowiedzenia. W wyniku ugody z pracownikami umowy zostały rozwiązane 19 października 2000 r. Spółka dodatkowo wypłaciła im odszkodowania. Nie przeprowadziła jednak korekty wymiaru składek za ten okres.
ZUS w czasie kontroli w firmie ustalił, że łączna kwota zaległości z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 127,8 tys. zł.
Sąd I instancji nie podzielił wątpliwości skarżących, przyznając rację ZUS. Wspólnicy złożyli apelację. Sędziwie ponownie nie przyznali im racji.
Wspólnicy złożyli kasację od wyroku do Sądu Najwyższego. Sędziowie zgodzili się z argumentami sądu apelacyjnego i oddalili kasację jako nieuzasadnioną. Jednocześnie podkreślili, że wspólnicy spółki nie mogą korzystać z art. 47710 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia przekazanie ubezpieczonemu nowego żądania do ZUS.
Sygn. Akt I UK 144/ 10)
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna