Sprawa dotyczyła Marioli B., która została powołana na stanowisko komornika decyzja ministra sprawiedliwości z 29 kwietnia 2016 r. przy Sądzie Rejonowym Warszawa- Wola. Tę decyzje zaskarżyła Izba Komornicza, a minister umorzył postepowanie przyjmując, że Izba nie jest stroną w sprawie.
Tymczasem Mariola B. otworzyła kancelarię i prowadzi ją już 10 miesięcy. Zainwestowała w kupno sprzętu, w najem lokalu, zatrudniła pracowników.
Pełnomocniczka Marioli B., adwokat Elżbieta Cendrowska wyjaśniała, że dla uczestniczki jest obojętne, czy Izba będzie stroną, czyteż  nie. Natomiast ważne byłoby stwierdzenie przez sąd, że w razie uchylenia decyzji o umorzeniu - decyzja wywołuje skutki prawne ( zastosowanie art. 152 ppsa). Inaczej Mariola B.  nie mogłaby prowadzić kancelarii i jej kancelarię poprowadziłaby inna osoba, co mogłoby trwać nawet dwa lata. 
Izba Komornicza przytaczała w odpowiedzi na skargę uchwałę NSA, która dotyczyła powoływania notariuszy. Zgodnie z tą uchwałą siedmiu sędziów z 22 września 2014 r.  izbie notarialnej przysługuje status strony w postępowaniu administracyjnym w sprawach w przedmiocie powołania lub odwołania notariusza ( I GSP 1/14). Analogicznie - podobne rozstrzygniecie powinno zapaść w sprawie komornika, czyli, że Izba jest stroną, gdyż komornik tak jak notariusz jest funkcjonariuszem publicznym - tłumaczył na rozprawie przed sądem I instancji pełnomocnik Izby Komorniczej.
WSA odroczył ogłoszenie wyroku do 24 kwietnia br., gdyż jak stwierdziła sędzia sprawozdawca Aneta Lemiesz, orzecznictwo jest rozbieżne w tej kwestii ( np. sygnatury akt:  VI SA/Wa 1816/14 i VI SA/Wa 1022/15).

Sygnatura akt VI SA/Wa 1966/16