Kierowca wystąpił z wnioskiem o usunięcie 6 punktów odnotowanych w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego z uwagi na odbyte szkolenie, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz.602 ze zm.).

Sprawdź serwis Lex dla radców prawnych>>>


Komendant policji odmówił zmniejszenia liczby punktów za przewinienia w ruchu drogowym. Organ wyjaśnił, iż wnioskodawca łącznie otrzymał za nie 25 punktów. W ocenie organu odbycie szkolenia nie może doprowadzić do zmniejszenia liczby punktów, ponieważ przed rozpoczęciem szkolenia wyniosła ona więcej niż 24.

Kierowca poskarżył się do sądu administracyjnego.
WSA wyjaśnił, iż ustawodawca ustalił pułap 24 punktów, których przekroczenie przez kierowcę uniemożliwia już usunięcie części z nich po upływie 1 roku od dnia naruszenia.
Natomiast przepis art. 130 ust. 3 przewidujący zmniejszenie liczby punktów przez uczestnictwo kierowcy w szkoleniu może więc dotyczyć tylko takiej osoby, której za naruszenie przepisów ruchu drogowego nie przypisano więcej niż 24 punkty karne.

Kurs ma jedynie umożliwić odzyskanie punktów, ale tylko w tych wypadkach, w których ustawodawca uznał, iż nie nastąpiło wielokrotne naruszenie przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym razie konieczny jest egzamin kwalifikacyjny.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex>>>


To jest pułap dyscyplinowania kierowców i ograniczania wielokrotnego naruszania przepisów.

O tym, iż szkolenie nie może zmniejszać liczby punktów w sytuacjach przekroczenia 24 punktów świadczą choćby obwarowania dotyczące samego kursu - kierowca musi mieć prawo jazdy dłużej niż rok (aby zapobiec sytuacji, że w ciągu krótkiego czasu kierowca dopuści się wielu przewinień), nie może też zgłaszać się na kurs częściej niż 1 raz na 6 miesięcy (chodzi o wyeliminowanie sytuacji, w której kierowca może uczestniczyć w kursie w każdym czasie, jeśli tylko uzna, że uzyskał zbyt dużą liczbę punktów).
Bez wskazanych wymogów co do uczestnictwa w kursie cel jego byłby fikcyjny, służyłby bowiem wyłącznie usuwaniu punktów i był skutkiem kalkulacji matematycznej, a nie wdrażaniem do przestrzegania przepisów ustawy – podkreślił sąd.


Sygn. akt III SA/Po 735/15, nieprawomocny, wyrok WSA w Poznaniu z 21 stycznia 2016 r.,