Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Krystyny J. na decyzję ministra nauki i szkolnictwa wyższego o umorzeniu postępowania w sprawie powołania rektora Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie.
Ważny jest statut uczelni
Sędzia Ewa Grochowska-Jung powołała się na art. 58 ustawy Prawo o szkolnictwie Wyższym. Według tego przepisu "statut uczelni niepublicznej określa sposób przejęcia funkcji założyciela w razie jego śmierci, jeżeli jest osobą fizyczną (...). Przejęcie funkcji założyciela wymaga zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego wyrażonej w formie
decyzji administracyjnej". A zatem - skoro w statusie uczelni nie było zapisane, że w razie śmierci założyciela uczelni w jego prawa wchodzi następca prawny - to matka założyciela nie może wystąpić o zmianie wpisu w rejestrze uczelni niepublicznych. W statusie Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych zapisano bowiem, że w miejsce założyciela wchodzi - rektor. Rektorem skarżąca Krystyna J. nie byłą - dodał WSA.
Przebieg wydarzeń
Współzałożyciel Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie - Krzysztof J. zmarł 13 lutego 2012 r. W tej dacie uczelnia nie miała powołanego rektora. Następczyni prawna założyciela, jego matka - Krystyna J. występuje z wnioskiem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o zmianę wpisu w rejestrze uczelni niepublicznych, aby rektora powołać. Minister uznaje, że Krystyna J. nie jest stroną uprawnioną i umarza postępowanie. A następnie po ponownym wniosku - minister odmawia wszczęcia umorzonego postępowania, gdyż brakuje aktu powołania.
Tymczasem uczelnia ustanawia rektora, który nie był uzgodniony z następczynią prawną Krzysztofa J. Czytaj też>>WSA: czy uczelnia prywatna...
Ministerstwo Nauki na rozprawie przed WSA 5 sierpnia 2015 r. wnosiło o oddalenie skargi, twierdząc, że praw do uczelni nie można dziedziczyć.
Skutkiem tego wyroku są konkretne straty materialne rodziny zmarłego. Krzysztof J. jako założyciel włożył spory wkład finansowy, aby powołać uczelnię do życia. Pieniędzy tych rodzina nie może odzyskać w drodze administracyjnej.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygnatura akt II SAWa 2278/14, wyrok z 18 sierpnia 2015 r.
Zarządzanie Szkołą Wyższą. Dylematy i wyzwania. Tom 14