ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Wpis do rejestru dłużników nowym narzędziem przy egzekwowaniu grzywien

Skazany, który nie zapłaci w terminie 30 dni, jak wymaga tego kodeks karny wykonawczy, orzeczonych przez sąd grzywien, trafi na listę dłużników - przypomina BIG InfoMonitor.

biuro krawat laptop
Źródło: iStock

Dane skazanego, który będzie zalegał z zapłatą grzywien trafią do rejestrów prowadzonych przez wszystkie biura działalności gospodarczej.

-Z uwagi na skuteczność biur informacji gospodarczej z pewnością zwiększy to ściągalność grzywien. Nie da się ukryć, że potencjalny klient, który znajduje się na liście dłużników z długami wobec wymiaru sprawiedliwości traci na wiarygodności – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Z danych MS wynika, że w 2014 r. z ponad 307,3 tys. skazanych, karę finansową otrzymało blisko 144,8 tys. osób. W Sądach Rejonowych wyłącznie karę grzywny wymierzono 59 345 osobom, a w 81 563 przypadków grzywna towarzyszyła karze ograniczenia lub pozbawienia wolności. W Sądach Okręgowych na 7 423 skazanych, kara grzywny pojawiła się w 3855 przypadkach.

LEX Windykacje>>>

Polecamy książki prawnicze