Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Potwierdza ona informacje, które spływały wcześniej z unijnych stolic. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski. KE nie podaje jeszcze podziału tek. Te mają zostać ogłoszone we wtorek przez przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.


Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych potwierdził w poniedziałek, że bada sprawę Wojciechowskiego.  Sprawa dotyczy rozliczania jego podróży służbowych, gdy był europosłem.  - Fakt, że OLAF bada sprawę, nie oznacza, że zaangażowane osoby (podmioty) dopuściły się nieprawidłowości, czy oszustwa - podkreśliły jego służby prasowe. - OLAF w pełni szanuje domniemanie niewinności i prawo do obrony osób, których dotyczy dochodzenie - dodano w oświadczeniu. 

- OLAF jest niezależny. Będziemy szanować tę niezależność i zasadę domniemania niewinności - podkreśliła rzeczniczka Andreewa.

We wtorek 10 września Ursula von der Leyen ma ogłosić podział tek i sposób, w jaki zamierza zorganizować pracę swojej KE. Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

Czytaj także: Kandydatka na szefową KE za mechanizmem kontroli praworządności>>