- Właściwa reakcja karna wobec osób uzależnionych jest skutecznym instrumentem przeciwdziałania przestępczości w tej szczególnej grupie ryzyka – powiedział Marian Cichosz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w trakcie czwartkowego spotkania z Francesco Scopellitti i Marco Ferrafio z sądu w Mediolanie.

Włoska delegacja przyjechała do Polski z propozycją współpracy w projekcie TOPiC, realizowanym w mediolańskim sądzie. Celem programu jest umożliwienie specjalistom wykonywania, na etapie postępowania przygotowawczego, wstępnej oceny uzależnienia i diagnozy w zakresie społecznego i psychicznego funkcjonowania osób uzależnionych.
Propozycja współpracy z Włochami obejmuje realizację projektu pilotażowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Nieodzowna do jego wykonania jest współpraca prokuratury, kuratorów oraz specjalistów ds. uzależnień. Dokonanie wspomnianej wyżej diagnozy może być stosowane wobec osób uzależnionych, podejrzanych lub oskarżonych o popełnienie przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do 5 lat.

- Szczególna rola Ministra Sprawiedliwości, mająca na celu podejmowanie działań zmierzających do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości powoduje, że z dużym zainteresowaniem przyjmujemy partnerską propozycję włoskiej strony – stwierdził Minister Marian Cichosz.

Oficjalne źródło - Ministerstwo Sprawiedliwości