W listopadzie 2009 roku włoski sąd pierwszej instancji uniewinnił trzech agentów CIA powołując się na immunitet dyplomatyczny, ale prokuratura zaskarżyła ten werdykt; wyroki skazujące w tej sprawie usłyszało wówczas natomiast 23 innych Amerykanów.

Żaden z nich nigdy nie przebywał we włoskim areszcie, ani nie pojawił się w sądzie. Grozi im jednak aresztowanie w przypadku podróży do Europy.

Imam Abu Omar, którego prawdziwe nazwisko brzmi Osama Hasan Nasr, był członkiem radykalnej islamskiej opozycji w Egipcie; we Włoszech uzyskał azyl polityczny. 17 lutego 2003 roku został uprowadzony na ulicy w Mediolanie w czasie wspólnej operacji włoskiego wywiadu wojskowego SISMI i amerykańskiej CIA. Został przetransportowany do amerykańskich baz wojskowych we Włoszech, potem w Niemczech, a następnie przewieziony do Egiptu. Tam, jak utrzymują jego adwokaci, był przez siedem miesięcy torturowany w czasie przesłuchań w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Imam domaga się 10 milionów euro odszkodowania.

Otwarty w czerwcu 2007 roku proces w sądzie pierwszej instancji był uważany za symboliczny, ponieważ był pierwszym postępowaniem dotyczącym tajnych lotów CIA, którymi przewożono podejrzanych o terroryzm po zamachach z 11 września 2001 roku.

Castelli jest jednym z 26 obywateli USA sądzonych przez włoskie władze w związku z ich udziałem w porwaniu z 2003 roku. We wrześniu 2012 roku włoski Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki skazujące na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia w związku z porwaniem dla 22 agentów CIA i jednego pilota US Air Force.