Obowiązujące obecnie rozwiązania, zawarte w art. 58 i art. 107 k.r.o. powodują, że w przypadku braku porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd jest zmuszony do ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.

Projekt ustawy utrzymuje regułę, zgodnie z którą w pierwszej kolejności o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinni decydować sami rodzice w drodze porozumienia. Zawarcie porozumienia będzie wymagało formy pisemnej. W przypadku nie osiągnięcia porozumienia albo, gdy nie będzie ono zgodne z dobrem dziecka, sąd powinien rozważyć pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej. Dopiero po stwierdzeniu, że w okolicznościach konkretnej sprawy nie byłoby to zgodne z dobrem dziecka, sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.

Dodatkowo Senat zaproponował zniesienie nałożonego na sąd obowiązku rozstrzygania o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów.

ID produktu: 40430822 Rok wydania: 2014
Autor: Stanisław Grobel,Jakub M. Łukasiewicz,Rafał Łukasiewicz,Jerzy Wiktor
Tytuł: Instytucje prawa rodzinnego>>>

Jak wynika z treści uzasadnienia projektu ustawy uproszczeniu ma ulec wydawanie orzeczeń dotyczących władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Możliwe ma być rozstrzygnięcie w jednym postępowaniu kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. W tym celu konieczna jest zmiana art. 509 k.p.c. powodująca, że sprawy o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd będzie rozpoznawał w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego. Problem jednak w tym, że w projekcie zmian została powtórzona treść obecnie obowiązującego przepisu. Liczyć należy, że ustawodawca podczas prac nad zmianą przepisów wychwyci tę pomyłkę.

Pełna treść zmian została zamieszczona w uchwale Senatu RP z dnia 9 stycznia 2015 r. w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.

Opracowanie: Tomasz Jeżewski

Źródło: www.senat.gov.pl