Rzecznik przypomina, że zgodnie z art. 102 pkt 1 Kodeksu karnego wykonawczego skazany ma prawo do odpowiednich ze względu na zachowanie zdrowia warunków higieny. Zapis ten został doprecyzowany w - odpowiednio - § 30 ust. 3 i § 32 ust. 4 rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności oraz w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania. Stanowi on, że skazany (tymczasowo aresztowany) korzysta co najmniej raz w tygodniu z ciepłej kąpieli. Częstsze kąpiele przysługują tylko niektórym grupom osadzonych np. zatrudnionym przy pracach brudzących, chorym, czy też skazanym kobietom.
W ocenie rzecznika istnieje potrzeba zapewnienia mężczyznom pozbawionym wolności możliwości częstszego korzystania z kąpieli. - Utrzymanie higieny jest podstawową potrzebą człowieka, buduje również jego poczucie wartości. Warunki bytowe i higieniczne stanowią zaś odbicie zasady humanitaryzmu. Potrzebę częstszych kąpieli należy traktować także jako wyraz większej świadomości higieny osobistej skazanych i ich troski o własne zdrowie - czytamy w wystąpieniu.
RPO zauważa, ze obowiązujące przepisy umożliwiają wprowadzenie dla więźniów częstszych kąpieli, niemniej jednak tylko zmiana zapisu § 30 ust. 3 regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności może przynieść oczekiwane rozwiązania w tym zakresie. - Istotna w sprawie jest również potrzeba uwzględnienia w praktyce standardów praw więźniów, wyrażonych we "Wzorcowych regułach ONZ minimum postępowania z więźniami" z 1955 r. oraz w Europejskich Regułach Więziennych - stwierdza rzecznik praw obywatelskich. I zwraca się do ministra z prośbą o podjęcie inicjatywy prawodawczej w celu zmiany przepisów w taki sposób, aby mężczyźni pozbawieni wolności mieli zapewnioną możliwość korzystania z ciepłej kąpieli co najmniej dwa razy w tygodniu.