W trakcie spotkania, które odbywa się w dniach 22 - 23 listopada br. w Rzymie,  polskiej delegacji przewodniczy odpowiedzialny za więziennictwo sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Stanisław Chmielewski.
Uczestniczące w nim osoby odpowiedzialne za więziennictwo dyskutują m.in. o przyjęciu, rozmieszczeniu i zasadach stosowanym wobec osadzonych cudzoziemców, a także przygotowaniu ich do zwolnienia i reintegracji społecznej. Jednym z punktów Konferencji jest też spotkanie z europejskimi sędziami i prokuratorami, poświęcone dyskusji na temat przeludnienia w więzieniach i sposobów redukcji powiększającej się populacji więziennej.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ok. 50 proc. cudzoziemców przebywających w polskich jednostkach penitencjarnych wywodzi się z krajów powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Od kilku lat liczba przebywających w polskich więzieniach cudzoziemców wynosi średnio poniżej 1 proc. populacji osób pozbawionych wolności.
Jak podkreśla MS, traktowanie cudzoziemców podczas trwania izolacji uwzględnia potrzebę przezwyciężania trudności w komunikowaniu się oraz występującej niekiedy odmienności kulturowej czy religijnej.
Jak podkręśla polska Służba Więzienna, wobec skazanych cudzoziemców odbywających karę pozbawienia wolności mają zastosowanie te same przepisy prawa, co wobec odbywających karę obywateli polskich, z wyjątkiem tego, że skazany cudzoziemiec może prowadzić korespondencję z właściwym urzędem konsularnym, a w razie braku takiego urzędu, z właściwym przedstawicielstwem dyplomatycznym oraz korzystać z widzeń z urzędnikiem konsularnym lub wykonującym funkcje konsularne pracownikiem przedstawicielstwa dyplomatycznego.
Od maja 2009 r. osadzeni cudzoziemcy przyjmowani do jednostki penitencjarnej są niezwłocznie zapoznawani z notatką o prawie powiadomienia urzędów konsularnych lub placówek dyplomatycznych, a także osoby najbliższej albo innej osoby, stowarzyszenia, organizacji lub instytucji, a także obrońcy o miejscu swojego pobytu listownie lub za pośrednictwem samoinkasującego aparatu telefonicznego. Powyższa informacja jest opracowana w wersji pisemnej, w języku angielskim francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim oraz rumuńskim. Ponadto osadzeni cudzoziemcy są informowani przy przyjęciu do jednostki penitencjarnej o prawie do złożenia wniosku o nadanie statusu uchodźcy oraz obowiązującej w tym zakresie procedurze.
Jak informuje rezort sprawiedliwości, w 2010 r. został opracowany przez więziennictwo informator o podstawowych prawach i obowiązkach osób skazanych i tymczasowo aresztowanych cudzoziemców, zawiera on również informacje dotyczące organizacji codziennego życia w więzieniu. Jest on dostępny na stronie internetowej www.sw.gov.pl w następujących wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, arabskiej, bułgarskiej oraz rumuńskiej. Kadra penitencjarna, w zależności od potrzeb, ma w każdej chwili możliwość wydrukowania i dostarczenia osadzonemu wersji pisemnej tego informatora.