Komisarz Praw Człowieka RE  Thomas Hammarberg w swym wstąpieniu stwierdził, że nadszedł czas by przerwać zmowę milczenia, jaka powstała wokół tematu łamania praw człowieka w ramach tzw. wojny z terroryzmem. Wezwał kraje europejskie, wskazując m.in. na Polskę, do podjęcia działań zmierzających do wyjaśnienia zarzutów, że na ich terytorium istniały tajne więzienia CIA, w których mogło dochodzić do torturowania osób podejrzewanych o terroryzm.
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Thomas Hammarberg, oświadczył, że zapowiedź brytyjskiego rządu o wszczęciu postępowania jest prawidłową odpowiedzią na zarzuty dotyczące udziału Wielkiej Brytanii w programie tajnych więzień, w których najprawdopodobniej torturowano więźniów podejrzanych o terroryzm.
Śledztwo to powinno być zdaniem Komisarza dokładne, kompleksowe i jak najszersze. Jako takie powinno stanowić przykład dla innych krajów europejskich. Europejska Konwencja Praw Człowieka nakłada bowiem na państwa pozytywny obowiązek wyjaśnienia wszelkich zarzutów dotyczących stosowania tortur bądź innego poniżającego i nieludzkiego traktowania.

W związku z wystąpieniem Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała list do prokuratora generalnego, w którym zaapelowała  o ustosunkowanie się do treści wystąpienia Komisarza. Zwróciła się również o uwzględnienie przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie zawartych w oświadczeniu postulatów kierowanych pod adresem Polski, a tym postulatu szybkiego i należytego wyjaśnienia kwestii związanych z domniemanym istnieniem na terytorium naszego kraju tajnych ośrodków CIA.
Autorzy listu zwaracją uwagę na fakt, że Hammarberg wskazał, iż Szwecja, Polska i Macedonia to kraje, w których także należy przeprowadzić niezależne postępowanie w przedmiocie zbadania udziału tych państw w procederze łamania praw człowieka.