Projekt założeń do ustawy o Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ma zdyscyplinować aplikantów i zlikwidować dotychczasową nieprawidłową praktykę.
Nieprawidłowości powstały np. przy przystępowaniu do konkursu aplikantów, którzy wcześniej sami skreślili się z listy. Po to, by ponownie startować i zdobyć lepsze oceny w nowym roczniku. Dzięki temu mogli poprawić swoją pozycję na ostatecznej liście. Takie praktyki będą zakazane.
Obniżony ma być limit nieusprawiedliwionych nieobecności z 20 do 10 procent. Po jego przekroczeniu nastąpi skreślenie z listy aplikantów. Za mniejszą liczbę nieobecności – może być obniżone stypendium (sześć godzin w miesiącu).
Zmiany nastąpią także w przyznawaniu stypendiów. Po ukończeniu aplikacji  i zapisaniu na specjalizację nie będzie można ubiegać się o jeszcze jedno stypendium.
Prokurator generalny, a nie minister sprawiedliwości będzie ogłaszał wykaz wolnych stanowisk asesorskich, co więcej  będzie wskazywał członków Rady Programowej KRSiP. Prokurator następnie, po zdaniu egzaminów przez aplikantów wskaże miejsce ich zatrudnienia. Tylko najlepsi mają prawo wyboru stanowiska. 
Stypendia będą odbierane aplikantom, którzy po ukończeniu aplikacji ogólnej nie podejmą dalszej nauki specjalistycznej, ani nie podejmą pracy.
Nabór na aplikację będzie trwać krócej, dzięki zgłoszeniom elektronicznym.