Jeszcze dwa miesiące temu bezpieczny podpis elektroniczny posiadało w Polsce ok. 10 tys. osób. Dziś liczba ta znacznie przekracza 30 tys. - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan, podczas Forum Ekspertów "Warunki rozwoju ePodpisu w Polsce", które odbyło się 21 kwietnia br. w Warszawie.

Zdaniem wiceministra w celu dalszego upowszechniania podpisu elektronicznego konieczne jest eliminowanie istniejących barier. W tym celu MG chce jeszcze w tym roku znowelizować ustawę o podpisie elektronicznym. - Chcemy, aby nowe przepisy odpowiadały aktualnym uwarunkowaniom technicznym i oczekiwaniom rynku. Do współpracy zaprosimy najlepszych ekspertów - powiedział.

Dariusz Bogdan

Sama zmiana przepisów nie wyeliminuje jednak wszystkich problemów. - Poza ceną, barierą w rozpowszechnianiu e-podpisu jest przede wszystkim brak usług elektronicznych, do których można by go stosować - wyjaśnił wiceminister. - Administracja powinna rozszerzać wachlarz usług z wykorzystaniem podpisu elektronicznego - dodał. Według wiceministra rozpowszechnianie podpisu elektronicznego powinno odbywać się poprzez promocję korzyści wynikających z jego stosowania, a nie za pomocą administracyjnych nakazów. - Używanie podpisu elektronicznego jest nie tylko bezpieczne i wygodne, ale także przyspiesza obieg dokumentów i realizację transakcji - powiedział. Zapewnił, że resort gospodarki zajmie się w najbliższych miesiącach promocją e-podpisu.

Już teraz liczba proponowanych obywatelom usług elektronicznych systematycznie wzrasta. - Rząd wspiera program elektronicznego handlu i usług, a od 1 maja funkcjonować zacznie stworzona przez MSWiA usługa ePUAP - wyliczył wiceminister. Wiceminister Bogdan poinformował również, że w ramach nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym planowane jest wprowadzenie pieczęci elektronicznej dla osób prawnych.


Forum Ekspertów "Warunki rozwoju e-podpisu w Polsce" poświęcone perspektywom stosowania podpisu elektronicznego zostało zorganizowane przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. W Forum udział wzięli m.in.: Wacław Iszkowski - prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Krzysztof Chmara - radca prezesa ZUS, przedstawiciele Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. oraz UNIZETO Technologies S.A.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki