Według Ministerstwa Sprawiedliwości, rzedstawione liczby pokazują, że elektroniczne postępowanie upominawcze wprowadzone od 1 stycznia 2010 r. odniosło bardzo duży sukces. Wpływ spraw do e-sądu jest znacznie większy niż przypuszczano. Przyjmowano bowiem, że w pierwszym roku działalności e-sądu wpłynie do niego około 400 tysięcy spraw.
Zdaniem MS, wpływ na popularność e-sądu mają znacznie niższe koszty postępowania. Powodowie przy wniesieniu pozwu - w odróżnieniu od opłat w "tradycyjnym" sądzie - opłacają tylko jedną czwartą opłaty zamiast całej i nie muszą oczekiwać na zwrot przez sąd trzy czwartej opłaty w razie zakończenia sprawy przez wydanie prawomocnego nakazu zapłaty. Ponadto powodowie nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, bowiem nie składają w e-sądzie dokumentu pełnomocnictwa, a jedynie powołują się na jego udzielenie. Znacznie niższe są także koszty przygotowania i wysłania pozwów, ponieważ powodowie nie muszą ponosić opłat pocztowych, nie zużywają papieru i drukarek.
Uiszczone w e-sądzie koszty sądowe na dzień 31 sierpnia 2010 r. opiewają na kwotę 15 308 744 zł.
Jak mówi minister Krzysztof Kwiatkowski, alsze zwiększenie atrakcyjności e-sądu nastąpi przez skrócenie czasu rozpoznawania spraw. W tym celu - decyzją ministra - od 10 września br. nastąpi wzmocnienie e-sądu przez dalsze delegowanie referendarzy z Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, którzy będą pracować zdalnie ze swoich miejsc pracy w systemie teleinformatycznym e-sądu.
Do lubelskiego sądu przeniesione zostana trzy nowe delegacje referendarzy z ośrodka w Elblągu i poszerzone do pełnego etatu delegacje 22 referendarzy dotychczas delegowanych na jedną czwartą etatu - z ośrodków w m.in. Elblągu, Nisku, Krośnie. Ponadto XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie zostanie wzmocniony nowymi 30 etatami urzędniczymi przeznaczonymi do obsługi spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym - informuje minister Krzysztof Kwiatkowski. - Nastąpi to przez przekształcenie 30 nieobsadzonych etatów asystentów z różnych okręgów sądowych - poinformował Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości..
Zwiększony wpływ spraw powoduje także zwiększenie wydatków zarówno na bieżącą działalność e-sądu, jak i na zakup dodatkowych stacji komputerowych, drukarek, wysoko wydajnego skanera dokumentów. - W związku z tym budżet e-sądu zostanie zwiększony o około 300.000 zł - powieział minister Kwiatkowski.