Poprzez proponowane zmiany zwiększy się dostęp do sądu. Dlatego, że projektodawca - minister sprawiedliwosci - poszerza katalog spraw, które będą rozpoznawane w postępowaniach elektronicznych. Stwarza też możliwość wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dokonywania doręczeń elektronicznych, także w tradycyjnych postepowaniach cywilnych.
I tak, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną albo formę dokumentową, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Zastrzeżenie formy pisemnej albo formy dokumentowej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej albo formy dokumentowej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.
Jednakże mimo niezachowania formy przewidzianej dla celów dowodowych dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.
Przepisów o skutkach niezachowania formy przewidzianej dla celów dowodowych nie będzie się stosować do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami.
Więcej spraw do e-postępowania
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę 10 września posłowie rozpatrzą projekt nowelizacji procedury cywilnej i kodeksu cywilnego. Zmiany dotyczą zliberalizowania przepisów o formie czynności prawnych i nowego ujęcia dokumentu w postępowaniu cywilnym.