Zdaniem wiceministra sprawiedliwosci Jerzego Kozdronia "bycie komornikiem to nie jest szczyt marzeń każdego obywatela". Jest to zawód, który nie cieszy się takim wielkim prestiżem. Są pewne zawody, które min. Kozdroń mógłby wymienić, których prestiż jest na podobnym poziomie w ocenie obywateli, w związku z tym nie każdy tym komornikiem chce być. Jeżeli już są komornikami, to wiemy, z jakiego powodu idą do tego zawodu. Natomiast sytuacje, w których komornik egzekwuje słoiki, weki, to jest po prostu działanie kompromitujące ten zawód - powiedział w Sejmei Jerzy Kozdroń przy zmianie ustawy o komornikach sądowych 9 października br.
W Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace w zakresie ograniczenia egzekucji pewnych przedmiotów i wyłączenia ich spod egzekucji, ponieważ stare przepisy kodeksu postepowania cywilnego w tym zakresie, które mówią, że nie wolno zabrać jednego łóżka, jednej krowy, jednej kozy itd., że są one wyłączone. Po prostu nie przystają dzisiaj do rzeczywistości. Na przykład wyłączony z egzekucji będzie sprzęt rehabilitacyjny. Będą pewne inne przedmioty użytku codziennego aktualnie używane, których nie będzie wolno dłużnikowi zabrać, bo będzie to wyłączone spod egzekucji.
- Pracujemy nad zakresem wyłączeń w egzekucji komorniczej, chcemy w tym zakresie stare, przestarzałe przepisy w K.p.c. uchylić i zamienić nowymi, bardziej racjonalnymi - powiedział Kozdroń.