Sześciu referendarzy rozpoczęło pracę w e-sądzie już 1 lutego. Dwóch kolejnych rozpocznie ją 15 lutego. Kolejni – 1 marca. Rozpoczęto już także procedurę naboru na etaty urzędnicze. Z częścią osób podpisane zostały już umowy o pracę. – Sprawne funkcjonowanie e-sądu to obecnie jeden z naszych priorytetów. Stąd szybka decyzja o wzmocnieniu go dodatkowymi etatami – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

Do czasu zakończenia procedury naboru, Minister Sprawiedliwości zobowiązał Prezesa Sądu Rejonowego w Lublinie do takiego zarządzania obecnymi kadrami sądu, aby pracujący w nim urzędnicy wsparli e-sąd swoją pracą i zaangażowaniem. Ponadto, zgodnie z poleceniem Ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego, w resorcie sprawiedliwości powstał Zespół ds. monitorowania i wspomagania organizacji rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Pracom zespołu przewodniczy sędzia Grzegorz Wałejko - Zastępca Dyrektora Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości. W jego skład wchodzą także m.in. prof. Jacek Gołaczyński oraz Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądów Ministerstwa Sprawiedliwości – Jarosław Paszke. Zadaniem zespołu jest bieżące monitorowanie działania e-sądu, praca nad doskonaleniem jego funkcjonowania i reagowanie na pojawiające się ewentualne utrudnienia w jego pracy.

Przypomnijmy, e-sąd czyli elektroniczne postępowanie upominawcze swoją właściwością obejmie cały kraj. XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie - który rozpoznaje pozwy wnoszone elektronicznie - powstał 1 stycznia 2010 r. Główne cele powstania e-sądu to : uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.