Z ankiet przeprowadzonych wśród prawników badanych przez Ipsos na zlecenie Wolters Kluwer Polska wynika, że większe zainteresowanie niż w poprzednim roku wśród klientów wzbudza ochrona praw własności intelektualnej i przemysłowej (39 proc, badanych) oraz windykacja i restrukturyzacji należności (50 proc.). Więcej niż przed rokiem jest spraw dotyczących zamówień publicznych (28 proc.).
Radca prawny Beata Geissler Kalinowska vel Kalisz uważa, że wzrost spraw z zamówień publicznych wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012 i rozbudową infrastruktury. Przedsiębiorcy natomiast procesują się, gdyż nie otrzymują wypłat na czas. Według radcy prawnego Zbigniewa Jary, kryzys wymusił na kancelariach utworzenie oddzielnych działów sporów sądowych.
Z badań wynika, że zdecydowanie więcej niż przed rokiem jest zleceń na przeprowadzenie kompleksowych audytów prawnych (79 proc.), ale mniej zleceń wprowadzenia spółek na giełdę (17 proc.). Wzrosłą liczba mediacji, choć w porównaniu z 2009 rokiem, który był pod tym względem rekordowy – nie osiągnięto przełomu. Nadal dużym zainteresowaniem klientów kancelarii ciszy się poradnictwo podatkowe i celne.
Zdaniem radcy prawnego Agnieszki Rabenda-Ozimek, zmienia się specyfika prowadzonych spraw. Wielu klientów prosi o mediacje z bankami w sprawie spłaty długów, wzrosła również ilość spraw dotyczących prawa pracy. Zaznacza, że odczuwalna jest duża konkurencja. Pierwsze pytanie jakie stawia na ogół klient to kwestia ceny.
- Pracy starczy dla kancelarii małych i kancelarii sieciowych  - uważa Marcin Wystrychowski, dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu z kancelarii Domański Zakrzewski Palika.
Dyrektor Wystrychowski twierdzi, że jest wielkie pole do aktywności dla kancelarii, gdyż większe jest spektrum spraw, które można załatwić, ale także są coraz nowocześniejsze formy komunikacji z klientami. Należą do nich blogi, social media, nawet sms-y i platformy informatyczne itd.

Źródło: "Badanie WK Indeks" - konferencja zorganizowana przez WKP, Warszawa 28 czerwca 2012 r.