Jak pisze „Rzeczpospolita", która poznała treść najnowszego listu, to kolejna odsłona korespondencyjnej dyskusji obu polityków.

Czytaj: Wiceszef KE: widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności>>

Do tej pory tematami listów były wyłącznie zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Teraz Timmermans prosi o informacje o nowelizacji ustaw medialnej, o służbie cywilnej i o policji. Ta ostatnia, z powodu zawartych w niej przepisów dotyczących pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej, jest wyjątkowo krytykowana w Europie, czego przejawem jest wszczęcie przez Komisję Wenecką kolejnego postępowania dotyczącego Polski.

Według informacji „Rzeczpospolitej" list holenderskiego komisarza wywołał oburzenie w rządzie. – Pan Timmermans przekroczył swoje kompetencje, prosząc o informacje dotyczące trzech ustaw przyjętych niedawno przez Sejm. Komisja Europejska nie może kontrolować żadnego państwa członkowskiego w ten sposób – twierdzi nasze rządowe źródło. Nad odpowiedzią na list pracują zarówno resort Ziobry, jak i MSZ. Więcej>>>

Dowiedz się więcej z książki
Prawo Europejskie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł