Podczas zorganizowanej niedawno na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ogólnopolskiej konferencji wiceszef samorządu radcowskiego podkreślał też, że o doniosłości tej problematyki seminarium świadczy i to, że doczekała się ona bogatego orzecznictwa sądowego, w tym Sądu Najwyższego, a także zajmował się nią Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
W ramach seminarium poruszana była problematyka modeli procedur dyscyplinarnych obowiązujących m.in. w sferze zawodów prawniczych. Jak podkreślali organizatorzy, seminarium, miało ono z założenia stanowić forum dyskusji nad mającą miejsce w ostatnich latach ewolucją obowiązujących modeli postępowania dyscyplinarnego w poszczególnych grupach zawodowych w kontekście przestrzegania w nich standardów rzetelnego procesu, które tradycyjnie odnosi się do postępowania karnego. Dlatego też istotną płaszczyznę dyskusji stanowiło zagadnienie wpływu na postępowania dyscyplinarne nowelizacji kodeksu postępowania karnego z 27 września 2013 r. (Dz. U. 2013 r., poz. 1247).
Tematyka seminarium uwzględniała fakt, że we wszystkich procedurach dyscyplinarnych stosuje się (w różnym zakresie) przepisy kodeksu postępowania karnego, a jednym z elementów rzetelnego procesu jest możliwość odwołania się od orzeczeń komisji dyscyplinarnych do sądów powszechnych bądź Sądu Najwyższego.
Jak podkreślano podczas dyskusji, dotychczasowa praktyka funkcjonowania procedur dyscyplinarnych wskazuje, że daleko im jeszcze do standardów rzetelnego procesu, chociażby w kontekście przestrzegania zasady domniemania niewinności czy prawa do obrony.