Otwierając spotkanie Wiceminister P. Styczeń wyraził nadzieję na merytoryczną i otwartą dyskusję nad propozycjami przygotowywanych w resorcie zmian ustawowych, związanych z budownictwem i rynkiem nieruchomości. Podsekretarz Stanu zwrócił szczególną uwagę na kwestię efektywności energetycznej zarządzanych budynków. Podkreślił, że przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w budynku przynosi wymierny zysk ekonomiczny, poprawia stan techniczny obiektów oraz powoduje wzrost zdolności kredytowej właścicieli nieruchomości, ze względu na ich wyższą wartość rynkową.

Przypominając o konieczności dostosowania prawa krajowego do norm unijnych zwrócił uwagę na fakt, że efektywność energetyczna budynków leży w interesie zarządców nieruchomości, zatem to przede wszystkim im powinno zależeć na jak najszerszym i kompleksowym prowadzeniu prac modernizacyjnych i remontowych.

W dalszej części wystąpienia Podsekretarz Stanu Piotr Styczeń odniósł się do przygotowywanych w resorcie zmian w Prawie spółdzielczym. Wyjaśnił zależności, jakie będą funkcjonować pomiędzy Radami Nadzorczymi, Zarządami i Członkami Spółdzielni oraz wskazał na możliwości rozwoju dla podmiotów świadczących usługi konkurencyjne wobec tych, dotychczas oferowanych przez zarządy spółdzielni.

Wiceminister P. Styczeń poinformował również o planowanych zmianach prawnych, dotyczących wspierania budowy lokali socjalnych i komunalnych w gminach.

Odnosząc się do kwestii rzetelności zawodowej zarządców Podsekretarz Stanu przypomniał o roli, jaką w systemie oceny ich pracy na rzecz lokatorów pełni Komisja Odpowiedzialności Zawodowej. Podkreślił również stopień i zakres współpracy Komisji z Ministerstwem Infrastruktury.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Infrastruktury