Organizacja webinaru zrodziła się z potrzeby przedstawienia tej tematyki jako całościowego, wielowymiarowego i interdyscyplinarnego procesu służącego zrozumieniu i nawiązaniu kontaktu z osobami, które doświadczyły traumy wojennej. Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób masowe okrucieństwa, towarzyszące każdej wojnie, wpływają na indywidualne osoby, ich rodziny i społeczności; skąd biorą się ich z pozoru niezrozumiałe reakcje i obawy; czy i jakie osoby te mają potrzeby w zakresie leczenia traumy. Następnie, zostanie przedstawiona rola sprawiedliwości naprawczej w procesie leczenia traumy wojennej. Słuchacze dowiedzą się także, jak międzynarodowy wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych postrzegają osoby, które doświadczyły masowej traumy i czy sprawiedliwość naprawcza rzeczywiście jest w stanie „uleczyć” ich rany.

Zagadnienie ujęte w tytule webinarium, przedstawi Dr Yael Danieli, psycholożka kliniczna, traumatolożka, wiktymolożka i psychohistoryczka, założycielska i dyrektorka Międzynarodowego Centrum Badań, Zapobiegania i Leczenia Wielopokoleniowych Spuścizn Traumy, dyrektorka Projektu Grupowego dla Ocalałych z Holokaustu i ich Dzieci oraz była przewodnicząca Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Dr Danieli uczestniczyła w tworzeniu wszystkich kluczowych instrumentów prawa międzynarodowego na rzecz praw ofiar i zapewnienia im optymalnej opieki.

Dyskutantem dr Danieli będzie dr Philipp Ambach, szef Sekcji Udziału Ofiar i Reparacji w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK), który pracował wcześniej jako doradca prawny sędziów Izby Apelacyjnej w Międzynarodowych Trybunałach Karnych zarówno dla byłej Jugosławii, jak i dla Rwandy. Dr Ambach wykłada gościnnie międzynarodowe prawo karne i humanitarne w różnych instytucjach prawnych, jest autorem szeregu publikacji z zakresu międzynarodowego prawa karnego.

Webinar będzie moderować dr Marina Lostal, wykładowczyni na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Essex (Wielka Brytania), specjalizująca się w prawach ofiar w międzynarodowym prawie karnym, ochronie dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych i prawie zwierząt. Dr Lostal pracowała jako konsultantka w MTK, UNESCO, Geneva Call i Kolumbijskiej Specjalnej Jurysdykcji na rzecz Pokoju. Dr Lostal zasiada w Radzie Fundacji Sunflowers, która realizuje Projekt Sunflowers.

Organizatorzy przewidują sesję pytań i odpowiedzi po zakończeniu merytorycznej części webinarium.
Webinar będzie prowadzony w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie na język ukraiński. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy zarejestrować się, korzystając z linka:

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_ED0WV3qxS660Z9D7NW9tyg#/registration