Tak jak to było do tej pory, konto w systemie teleinformatycznym zakłada się z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego, z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP lub za pośrednictwem pracownika sądu. Nowe przepisy znoszą natomiast konieczność podawania adresu do korespondencji przy zakładaniu konta. Ponadto został uszczegółowiony tryb zakładania konta za pośrednictwem pracownika sądu.

Wniesienia karty zgłoszenia dokonuje się za pomocą systemu teleinformatycznego przez uwierzytelnienie w systemie, wypełnienie karty zgłoszenia w systemie teleinformatycznym, a także opatrzenie karty zgłoszenia podpisem elektronicznym nadanym przez ten system, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Elektroniczne potwierdzenie wniesienia karty zgłoszenia jest przesyłane użytkownikowi niezwłocznie na podany przez niego adres poczty elektronicznej.

Również po wniesieniu pisma system teleinformatyczny wytwarza elektroniczne zawiadomienie potwierdzające jego wniesienie i automatycznie umieszcza je w odpowiednim repozytorium. Natomiast doręczenie pisma za pośrednictwem systemu teleinformatycznego następuje przez umieszczenie tego pisma w systemie teleinformatycznym w sposób umożliwiający użytkownikowi zapoznanie się z jego treścią za pośrednictwem konta.

W stosunku do poprzedniej regulacji w nowym rozporządzeniu dodano również zapis, że do czasu brakowania dokumentów, tj. oceny ich przydatności, kandydat na dane stanowisko sędziowskie posiada dostęp do tych dokumentów za pośrednictwem konta w systemie teleinformatycznym.

Jednocześnie z dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 10.09.2014 r. w sprawie konta w systemie teleinformatycznym obsługującym zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie (Dz.U. poz. 1289).

Źródło: www.rcl.gov.pl,

LEX Sędzia 2017