"Szkolenie ma uwrażliwić sędziów, prokuratorów oraz przedstawicieli policji na zjawiska dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu, nietolerancji i ksenofobii. Ma także pozwolić na lepsze zrozumienie znaczenia przepisów prawa krajowego i międzynarodowego w tym obszarze" - powiedziała PAP koordynatorka warsztatów dr Kamila Dąbrowska z Muzeum Historii Żydów Polskich.
Grupa ok. 20 sędziów i prokuratorów z całej Polski, która rozpoczęła szkolenie w poniedziałek, zapozna się ze sposobami reagowania na dyskryminację oraz z mechanizmami psychologicznymi i społecznymi prowadzącymi do nietolerancji i dyskryminacji. "Bez próby zrozumienia motywów działań dyskryminacyjnych stosowanie nawet najlepszego ustawodawstwa zakazującego takich zachowań pozostanie nieefektywne" - podkreśliła Dąbrowska.
Uczestnicy szkolenia będą rozważać konkretne przejawy dyskryminacji, wiążące się z postępowaniami toczącymi się przed polskimi i europejskimi sądami. Omawiane będą także takie zagadnienia jak "stereotyp, uprzedzenia, dyskryminacja, motywy dyskryminacji, relacje mniejszość-większość, złożoność tożsamości ludzkiej". Ponadto przedstawione zostaną prawne standardy antydyskryminacyjne obowiązujące nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Każdorazowo warsztaty poprzedzi wykład o europejskim standardzie równości prof. Mirosława Wyrzykowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego i członka Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji.
Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Muzeum podkreśla, że uczestnicy szkolenia nie będą traktowani jako oficjalni reprezentanci swoich instytucji, co ma umożliwić swobodę wygłaszania własnych opinii. "Metody nauczania zastosowane podczas szkolenia mają doprowadzić do wymiany myśli i stanowisk, tak, aby możliwe było naświetlenie różnych punktów widzenia na temat objętych zakresem szkolenia kwestii" - zaznaczyła Dąbrowska.
Pierwsze szkolenia zaplanowane na 7-8 kwietnia skierowane są do sędziów i prokuratorów. Rekrutacja na szkolenie dla sędziów i prokuratorów odbyła się m.in. we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.
W kolejnych seminariach 22-23 maja i 12-13 czerwca wezmą udział przedstawiciele policji: pełnomocnicy do spraw praw człowieka oraz naczelnicy wydziałów prewencji komend wojewódzkich. Pod koniec marca przebieg i zakres warsztatów antydyskryminacyjnych omówili przedstawiciele muzeum z komendantem głównym policji gen. Markiem Działoszyńskim i inspektorem Krzysztofem Łaszkiewiczem, pełnomocnikiem komendanta głównego ds. ochrony praw człowieka.
W 2013 r. publicznej krytyce poddane były decyzje prokuratur z Białegostoku oraz z Kielc, dotyczące czynów o podłożu rasistowskim. Zaniepokojenie w tej sprawie wyraził m.in. Związek Wyznaniowych Gmin Żydowskich. Głos zabrał także premier Donald Tusk. Podkreślił, że "prokuratura, policja powinny wreszcie na serio ścigać z całą bezwzględnością przypadki szerzenia nienawiści, agresji, zakłócania porządku publicznego (...). Polska musi być i będzie krajem takiego demokratycznego ładu, w którym będzie miejsce dla wszystkich poglądów i nie będzie miejsca dla agresji przeciwko ludziom, którzy chcą swoje poglądy wygłaszać".
W listopadzie 2013 r. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej przedstawiła wyniki raportu na temat antysemityzmu w krajach UE. Badanie dotyczyło Żydów mieszkających w Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Węgrzech i Łotwie. Według 66 proc. Żydów ankietowanych w tym badaniu antysemityzm jest problemem w krajach, gdzie mieszkają. Zdaniem 76 proc. respondentów w ciągu ostatnich pięciu lat zjawisko to się nasiliło.
38 proc. respondentów przyznało, że unika noszenia symboli, przez które mogą być rozpoznani jako Żydzi, zaś 29 proc. rozważało nawet możliwość emigracji. Według badanych problem antysemityzmu obecny jest głównie w internecie, w niektórych mediach, a także w życiu politycznym. (PAP)