Jak podkreślają organizatorzy mającego warsztatowy charakter wydarzenia, ma ono pomóc kobietom-ofiarom przestępstw w podjęciu decyzji o zgłoszeniu się do sądu po ochronę i w przygotowaniu się do udziału w prawdziwej rozprawie.

Symulacja miała miejsce w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie 10 lutego. Adwokaci, w tym m.in. dziekan warszawskiej izby adw. Mikołaj Pietrzak oraz wicedziekan adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wcielali się w role sędziego, prokuratora, pełnomocników i świadków. Rozprawa dotyczyła przestępstwa gwałtu. Na potrzeby warsztatów zostały napisane akta sądowe, zawierające zeznania pokrzywdzonych, oskarżonego, świadków, niebieską kartę, akt oskarżenia, dokumentacje medyczną i notatki służbowe. Uczestniczki warsztatów również brały czynny udział w symulacji, otrzymały role do odegrania, mogły też zadawać pytania o przebieg postępowania.

Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, w Polsce każdego roku ponad 800 tys. kobiet doświadcza przemocy, ponad 30 tys. z nich pada ofiarą gwałtu. Tylko 30 proc. z tej grupy decyduje się złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Nie możemy pozostawać obojętni wobec tych statystyk, dlatego Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zorganizowała dla klientek Centrum Praw Kobiet symulacje rozprawy w sądzie. Symulacja pozwoliła kobietom od strony praktycznej zapoznać się z przebiegiem rozprawy, przygotować się do udziału w niej oraz przełamać lęk i stres, który często towarzyszy im w sądzie - mówi adw. Sylwia Gregorczyk-Abram koordynatorka projektu.

Przed warsztatami adwokatki i adwokaci Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przeprowadzili wykłady wprowadzające o podstawowych prawach, jakie przysługują im jako pokrzywdzonym w postępowaniu karnym.