Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wspólnie z Sekcją Prawa i Postępowania Karnego oraz Sekcją Praw Człowieka działającymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie w w przyjetym stanowisku wyrażają swoje zaniepokojenie informacjami przekazywanymi przez adwokatów dotyczącymi ograniczeń w realizacji zasady równości broni stron oraz prawa do rzetelnego procesu, w szczególności prawa do obrony, a jednocześnie prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w sprawach, w których istotną część dowodów stanowią materiały niejawne.
Jak mozna przeczytać w dokumencie, napływające informacje dotyczą m.in. sytuacji braku umożliwienia obrońcom odniesienia się podczas posiedzenia w przedmiocie wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania do okoliczności wynikających z materiałów niejawnych, ze względu na brak dostępności sali zapewniającej właściwą ochronę informacji znajdujących się w takich materiałach. - W skrajnych sytuacjach uniemożliwia to adwokatom występującym w roli obrońców, w toku prowadzonych postępowań, efektywne wykonywanie prawa do obrony oraz swobodne odnoszenie się do zawartości materiału dowodowego - stwierdzają autorzy stanowiska.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo o adwokaturze. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Ich zdaniem problem ma tym bardziej istotne znaczenie w sytuacjach, gdy materiał ten stanowi podstawę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Jak czytamy w stanowisku, liczba spraw, w których materiały niejawne stanowią istotną część materiału dowodowego i skala, na jaką materiały takie są wykorzystywane, rośnie. - Jako niedopuszczalne należy więc uznać sytuacje, w których ograniczenia o charakterze techniczno-organizacyjnym, leżące po stronie Sądów, prowadzą do naruszania podstawowych uprawnień procesowych stron, w szczególności prawa do rzetelnego procesu i prawa do obrony - stwierdza warszawska Okręgowa Izba Adwokacka.

 

Przy okazji członkowie Izby Adwokackiej w Warszawie zwracają również uwagę na warunki pracy panujące w kancelariach tajnych działających w sądach Apelacji Warszawskiej oraz występujące ograniczenia w dostępności do tych kancelarii. - Należy podkreślić, że możliwość swobodnego i nieograniczonego dostępu do akt sprawy, w tym do materiałów niejawnych, jest niezbędna dla zapewnia standardu rzetelnego procesu gwarantowanego przez Konstytucję RP oraz Europejską Konwencję Praw Człowieka - czytamy w stanowisku.