Ponieważ podczas głosowania na zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Warszawie nie było wymaganego kworum, zebrani nie przyjęli uchwały tylko stanowisko. Można w nim przeczytać, że adwokaci zebrani na Nadzwyczajnym Zgromadzenie Izby Adwokackiej uważają, że wstrzymanie prac nad projektem Nowa Adwokatura, ogłoszone przez ministra Sprawiedliwości, ma wielkie znaczenie dla dalszych losów ustawy Prawo o adwokaturze. Wstrzymanie nie oznacza jednak niczego innego, jak „zawieszenie”, toteż jest zapowiedzią wznowienia prac, po upływie nieokreślonego czasu. - Wyrażamy przekonanie, że czas ten jest wielką szansą, której nie wolno zmarnować. Musi on być wykorzystany przez Adwokaturę w celu sformułowania pozytywnego komunikatu, oferty nowego otwarcia rozmów dla Ministerstwa Sprawiedliwości, uwzględniającej te punkty, w których rozmija się wizja władz państwowych i Adwokatury. Adwokatura nie może nie dostrzegać widocznych zmian w otoczeniu prawnym, zmian społecznych i zmian w formach wykonywania zawodu. Wymagają one otwartej dyskusji wśród członków Adwokatury i konkretnych propozycji rozwiązań legislacyjnych - napisali autorzy stanowiska.
Warszawscy adwokaci wzywają delegatów na nadchodzący Nadzwyczajny Zjazd Krajowy Adwokatury do podjęcia uchwały, zobowiązującej Naczelną Radę Adwokacką do natychmiastowego podjęcia prac nad opracowaniem projektu pakietu legislacyjnego, uwzględniającego nie tylko Prawo o adwokaturze, ale i rozporządzenia wykonawcze oraz znowelizowane regulaminy zgromadzeń i inne akty wewnętrzne. Pakiet powinien też dotyczyć systemu działania wymiaru sprawiedliwości i świadczenia pomocy prawnej oraz stanu legislacji. - Adwokatura potrzebuje autentycznego otwarcia na szczerą dyskusję, podjęcia dialogu społecznego ze wszystkimi środowiskami prawników. Potrzebne nam są działania pozytywne, wyprzedzające, a nie reaktywne - stwierdza dokument.
Adwokaci zebrani na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Warszawie wezwali też Naczelną Radę Adwokacką do niezwłocznego powołania komisji do sprawy opracowania projektu nowej ustawy: „Prawo o ustroju adwokatury”.
Jednocześnie uczestnicy Zgromadzenia wyrazili kategoryczny sprzeciw wobec wszelkich prób połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego bez uprzedniej zgody obydwu samorządów w tej kwestii.