- Otwarte dzisiaj Centrum z pewnością ułatwia pracę przedsiębiorcom. Sądy mogą także przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego – powiedział w trakcie uroczystości minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. Będzie można łatwiej, w jednym miejscu załatwić wszystkie sprawy gospodarcze. Życzę, by sprawy te nie czekały zbyt długo na rozstrzygniecie - powiedział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, który wziął udział w uroczystym otwarciu Centrum .
Centrum Sądownictwa Gospodarczego jest sądowym centrum obsługi dla przedsiębiorców, którzy w jednym miejscu, położonym w dogodnej lokalizacji, będą mogli załatwić wszystkie sprawy rejestrowe, upadłościowe i procesowe - gospodarcze, zarówno na szczeblu sądu rejonowego jak i sądu okręgowego. - To Centrum jest jak z marzeń – mówił Minister Cezary Grabarczyk. Na barkach trzech siłaczek, trzech Pań z kierownictwa Sądu Okręgowego w Warszawie spoczywał wysiłek organizacyjny powstania tego Centrum i sprostały temu wyzwaniu – podkreślił minister sprawiedliwości.
Centrum znajduje się w dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach (ul. Czerniakowskiej 100 i 100a). Załatwiane tu będą wszystkie sprawy gospodarcze z obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie, zarówno rejestrowe jak i procesowe (przekazanie spraw z obszaru właściwości Sądu Rejonowego Warszawa - Praga Północ w Warszawie planowane jest w terminie późniejszym).
Jak podreśla MS, dzięki temu przedsiębiorca podczas jednej wizyty w Centrum będzie mógł w krótkim czasie załatwić różne sprawy związane z szeroko rozumianym prawem gospodarczym, na przykład – złożyć pozew, uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Zastawów.
Centrum Sądownictwa Gospodarczego dysponuje łącznie 57 salami rozpraw, w których bezpośrednim sąsiedztwie wyodrębniono 15 pokoi narad. Ponadto w budynku znajdują się sale konferencyjne, archiwum zakładowe sądu i archiwa podręczne oraz czytelnia akt. Wychodząc naprzeciw potrzebom profesjonalnych pełnomocników zgłaszanych przez Okręgową Radę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych w CSG utworzono pokój dla adwokatów i radców prawnych.
W celu zapewnienia komfortowych warunków zmotoryzowanym interesantom, na ich potrzeby oddano do użytku 94 miejsca parkingowe znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu CSG. Centrum Sądownictwa Gospodarczego wyposażone zostało w najnowocześniejsze technologie informatyczne i rozwiązania techniczne, których celem jest zapewnienie kompleksowej obsługi interesantów na najwyższym, europejskim poziomie.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że powstanie Centrum Sądownictwa Gospodarczego wiąże się z ogromnymi nadziejami na poprawę obecnej sytuacji sądów gospodarczych, zarówno od strony organizacyjnej, jak i kadrowej. - Wyrażamy nadzieję, że ta innowacyjna inicjatywa spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony interesantów i wpłynie na znaczną poprawę wizerunku warszawskiego sądownictwa gospodarczego - czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.