Zabrzański "Przyjazny pokój przesłuchań dla dzieci" powstał w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Składa się on z pokoju technicznego wyposażonego w nowoczesny - niewidzialny dla dziecka - sprzęt audiowizualny umożliwiający zapisanie obrazu i dźwięku oraz oddzielonego od niego lustrem weneckim pokoju przesłuchań ze ścianami i meblami w odpowiedniej kolorystyce. Powstała również niewielka poczekalnia z zabawkami.

Czytaj: Wchodzi w życie obowiązek przesłuchiwania dzieci w przyjaznych pokojach>>

"Pomieszczenie to jest przyjazne, nastawione na potrzeby dziecka, zaprojektowane tak, by zminimalizować stres związany z rolą świadka lub uczestnika rozprawy sądowej - aby ułatwić uzyskanie od dziecka wiarygodnego materiału dowodowego podczas przesłuchania" - poinformowała zabrzańska poradnia.

Pokój otrzymał certyfikat Fundacji Dzieci Niczyje i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dyrektor zabrzańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Urszula Koszutska podkreśliła, że celem ich działań jest również zaprezentowanie różnym środowiskom jak należy postępować z dzieckiem, które może być ofiarą, świadkiem przestępstwa. W planach poradni jest również organizacja spotkań dla środowisk edukacyjnych i medycznych.

Z danych, na które powołuje się prezeska Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska wynika, że w Polsce jest ok. 300 pokojów przesłuchań, w tym ponad 100 certyfikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundację Dzieci Niczyje. "Posiadanie takiego certyfikatu nie jest koniecznością, ale jest potwierdzeniem spełniania standardów, znakiem jakości" - powiedziała PAP Sajkowska.

Dodała, że przy organizacji przesłuchania dziecka istotne są: przyjazne otoczenie (przestrzeń) oraz kompetentni i życzliwi ludzie (profesjonaliści przesłuchujący dziecko).

"Przesłuchanie dzieci wymaga wiedzy i szczególnych umiejętności. To chcemy przekazać w zainaugurowanej przez FDN kampanii +Przesłuchanie dziecka to sztuka+. Jeśli dziecko doświadczyło przestępstwa i będzie musiało mówić o swoich traumatycznych przeżyciach to ważne jest, aby trudność tej sytuacji nie była dodatkowo wzmacniana przez nieprzyjazne warunki - niedawno przecież takie przesłuchania odbywały się w komisariatach policji" - mówiła Sajkowska.

Zdaniem Sajkowskiej "w obszarze działania każdego sądu rejonowego powinien znajdować się co najmniej jeden przyjazny pokój przesłuchań dzieci".

Od 27 lipca 2015 r. małoletni pokrzywdzeni i świadkowie przestępstw mogą być przesłuchiwani wyłącznie w przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, tzw. przyjaznym pokoju.

Sposób przygotowania małoletniego świadka lub pokrzywdzonego do przesłuchania i warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do jego przeprowadzenia określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Stanowi ono m.in., że na potrzeby prowadzenia przesłuchania wyodrębnia się pokój przesłuchań, który powinien posiadać odrębne wejście lub być zlokalizowany w taki sposób, aby dojście do niego nie prowadziło przez części budynku, gdzie przebywają oskarżeni, zatrzymani lub pokrzywdzeni innymi czynami. Kolorystyka pokoju przesłuchań powinna być utrzymana w barwach jasnych i stonowanych, powinien być wyposażony w meble dostosowane dla dorosłych oraz dla dzieci.

Zainaugurowana w październiku kampania "Przesłuchanie dziecka to sztuka" będzie prowadzona do kwietnia 2016 r. Rozprowadzane będą m.in. materiały edukacyjne i prowadzone szkolenia. Wśród opracowanych wydawnictw jest np. dokument "jak prowadzić przesłuchanie dziecka", będący przewodnikiem na temat tego jak odbierać zeznania od małych świadków oraz publikacja zawierająca rekomendacje "jak zorganizować i wyposażyć przyjazny pokój przesłuchiwań dzieci". (PAP)

ktp/ pz/

Dowiedz się więcej z książki
Prawo i postępowanie karne po nowelizacji - PAKIET
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł