Czytaj: Sejm uchwalił nieważność wyboru sędziów TK>>

Datę wyznaczył marszałek Sejmu. Według szefa klubu PiS, wybieranych ma być pięciu sędziów, a nabór kandydatów zostanie ogłoszony prawdopodobnie jeszcze w czwartek i będzie ich można zgłaszać do wtorku 1 grudnia. Zdaniem Terleckiego, nie ma żadnego powodu, żeby opóźniać wybór nowych członków Trybunału.
Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm może to zrobić po na podstawie uchwalonej w nocy ze środy na czwartek (25 listopada br.) uchwały stwierdzającej nieważność wyboru sędziów, którego Sejm dokonał 8 października br.
Opozycja i większość ekspertów uważa, że środowa uchwała nie ma podstawy prawnej i nie może być podstawą do jakichkolwiek działań.

Czytaj: PO: środowe uchwały ws. sędziów TK są bezskuteczne>>

Głosowanie w sprawie wyboru nowych sędziów TK odbędzie się zapewne w środę 2 grudnia, ponieważ w czwartek 3 grudnia odbędzie się w Trybunale Konstytucyjnym rozprawa w sprawie wniosku o stwierdzenie, czy zgodna z konstytucją jest ustawa z  z 27 maja 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Właśnie na podstawie tej ustawy wybranych zostało pięciu sędziów Trybunału. Wybranie 2 grudnia nowych sędziów na te same miejsca w TK dodatkowo komplikowałoby konflikt wokół obsady stanowisk w Trybunale.
Z kolei zaplanowanie wyboru przez Sejm nowych sędziów po ewentualnym wyroku TK stwierdzających legalność październikowego wyboru, stawiałoby w trudnej sytuacji posłów PiS i klubu Kukiz’15, którzy w specjalnej uchwale uznali nieważność tamtego wyboru i zamierzają wybrać na te miejsca nowych sędziów.

Wszystkie te działania mają też uprzedzić zaplanowane na 9 grudnia posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku o stwierdzenie, czy zgodna z konstytucją jest nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 19 listopada br, która ma wejść w życie 5 grudnia 2015 roku.

Czytaj: TK za dwa tygodnie zbada nową ustawę o Trybunale>>>